Број на текстови објавени денес: 0
Subscribe to RSS
78587587

(ВИДЕО) Заев: Груевски зел 1,5 милиони евра на црно, во кеш од газда Нини за Македонска банка!

прочитано 8,210 пати
16-04-2014 15:01:14

Прес конференција на Зоран Заев, претседател на СДСМ:

Почитувани граѓани на Македонија, почитувани медиуми,

Вчера на премиерот Никола Груевски му поставив неколку прашања. Му дадов шанса на Никола Груевски сам да и соопшти на македонската јавност кога, како и зошто зел 1.500.000 евра во кеш и кога, како и зошто одбегнал да плати 225.000 евра данок на државата. Тој оваа шанса не ја искористи. Затоа СДСМ денеска ќе му ја симне маската на чесноста.

Почитувани,

Никола Груевски ЛИЧНО ја продал Македонска банка АД Скопје, на контроверзниот српски бизнисмен Јовица Стефанович, познат како газда Нини.

Преку четири офшор и две домашни компании коишто официјално поседувале 51 процент од акциите во Македонска банка, а биле под контрола на Груевски, истите акции биле продадени на газда Нини.

Тоа се оф-шор фирмите Сабико Лимитед Ингланд, Аршвеј инженеринг Лимитед Ингланд, Натурал планет Лимитед Ингланд, Силвер универз Лимитед Ингланд и домашните Радио Рос Дејан и други ДОО Скопје и Еверест 2000 ДОО Скопје.

Официјалната сума на продажбата била преку 50.000.000 денари или приближно 900.000 евра според официјалните документи.

Еве ги документите. Може да ги видите и на видео-бимот.

Меѓутоа, надвор од овие официјални договори одобрени од Љубе Трпевски – тогашен гувернер на Народна банка, Никола Груевски ДОГОВОРИЛ дополнителна сума од 1.500.000 евра за продажбата на Македонска банка на газда Нини.

Оваа ДОПОЛНИТЕЛНА сума од 1.500.000 евра била исплатена НА ЦРНО, ВО КЕШ на Никола Груевски.

СДСМ за оваа криминална активност на Груевски поседува докази и тие денеска ќе ги споделиме со целата македонска јавност.

Во јануари 2004–та официјалните средства од преку 50.000.000 денари или приближно 900.000 евра, легнуваат на банкарските сметки на шесте фирми акционери. Потоа во рок од 4 месеци, најголемиот дел од овие пари се повлечени во кеш, по налог на Никола Груевски. И за ова имаме докази.

ЗНАЧИ, Никола Груевски се стекнал со вкупен кеш од околу 2.400.000 евра од продажбата на 51 проценти од акциите на Македонска банка.

Поради ваквиот начин на продажба, освен што се прекршени многу закони на Република Македонија, директно е оштетен буџетот на Република Македонија со сума од над 225.000 евра по основ неплатен данок на добивка.
Затоа, премиерот Груевски треба директно да одговори:

– По кој основ тој ги контролирал шесте фирми акционери во Македонска банка?
– Каде завршиле речиси 900.000 евра повлечени од банкарските сметки на шесте фирми акционери во Македонска банка?
– Каде завршиле 1.500.000 евра платени во кеш од газда Нини на Никола Груевски?
– Каков е моралниот кредибилитет на Никола Груевски да прави спектакли од апсења, обвинувања и драстично казнување на луѓето за доцнење со ДДВ, неиздавање на фискална сметка, ситни сметководствени грешки, плаќање или примање готовина……, а тој самиот примил 1.500.000 евра кеш од газда Нини со што директно ги крши законите и директно го оштетил буџетот на Република Македонија, државата која му е пред се, за најмалку 225.000 евра?
– Зошто Македонска банка отиде во ликвидација во 2007 година, време во кое Груевски е премиер на Република Македонија? Дали ова беше обид за прикривање на трагите од овој криминал?

Господине Груевски, повторно те повикувам, не преку вашите портпароли, партиски чиновници, или Центарот за комуникации, туку ти лично да одговориш на поставениве прашања и документираните докази!

Еве ти уште една шанса самиот да признаеш.
Никола Груевски, ќе признаеш сам или ние да продолжиме?!

Фотографии од пресот на СДСМ (кликнете на секоја од фотките за поголеми димензии):

Arshway engineering LTD

natural planet ltd england

RADIO ROS DEJAN I DR

sabico limited england

silver universe ltd england

TDPTUU EVEREST 2000 DOO

Resenie usestvo MK Banka akcii 1

Resenie usestvo MK Banka akcii 2

Resenie usestvo MK Banka akcii 3

Дополнето:

ВИДЕО: Кој е газда Нини?

13 коментари

#1bodiroga16/04/2014, 15:44

Vo normalni drzavi kade sto zivee normalen narod za vakov skandal vladata sama bi si otisla,ama ovde ne veruvam deka muva ce gi polaze-KOJ CE GI KAZNI I KOJ SMEE DA GI KAZNI?

#2lucia16/04/2014, 15:58

Ako za ,,Kerozin ” bez dokazi Grujo odlucil 80 godini zatvor (ne e odluka na sudot), za ovakov kriminal Narodot treba da go osudi so paganje od vlast. Potoa vo fer sudenje i praven sistem ja dobie ZATVORSKATA KAZNA! Da se izvestat site megunarodni institucii da dadat svoj pridones za soboruvanje na DIKTATOROT! Hitler imashe pogolema podrshka od germanskite glasaci i medii vo svoe vreme, zabludata e denes no smetkata ke stigne utre!

#3artist16/04/2014, 16:01

BRAVO, Gospoda! Bravo za hrabrosta, gi razotkrivte i razoblicivte ,,cesnite, skromni i cesni patrioti,, , vo sustina, najgolemite lopurdi vo istorijata na Makedonija! Eve od kade bile kupeni i cetirite stanovi na mama!

#4ZEMJATA16/04/2014, 16:01

Dobro bre Zoki dali vie si igrate majtap so nas narodov? Kako sto ja gi gledam dokumentive i barem malku odbiram od bankarstvoto trebalo da go obelodenite dodeka bevte vlast 2002-2006 g.ili imate dil za zataskuvajne na kriminalite pa koga ke vi dojde jajceto na g…. gi obelodenuvate.Mislam deka so ova si pravite losa usliga bidejki kriejki gi ovie podatoci so godini li cuvajki gi za vo daden moment vie mislam na SDSM ste soucesnici vo toj kriminal.

#5Tommy Trash16/04/2014, 16:05

Ах бе Николче диктаторче. Бела ЧАО!

#6Citatel16/04/2014, 16:48

Bravo Zaev! Ajde so site sili, so site sredstva, da se mobilizirame i da ja razbudime zelba za pravda i za cesnost kaj narodot. Trgnete uste pohrabro, ima ludje koi sto ke zastanat vo vasiot stroj! Spremni da bidat shikanirani, maltretirani, zatvoreni, nisto ne boli ako Makedonija e vo prasanje!!! Povikaj na radikalen cekor, napravi radikalen potez, tvoite verni simpatizeri se so tebe!!!!

#7Mile16/04/2014, 16:59

ZEMJATA овие документи се добиени скоро и имало уште појаки документи.. Не се тие документи кои биле на располагање , сега се откриени со помош на ….?????

#8riki16/04/2014, 17:25

BRAVO BE CESEN PREMIER!te glasavme bidejki MISLEVME deka ke doneses nesto novo,deka nema da bide kako sto bese,deka ke bidete SE,samo NE,kako po TIE sto pluvate sekoj den..zatoa i zoran zaev vi smeta.ne samo sto e PERFEKTEN i kako covek i kako GOLEM humanitarec,nego MAKATA JE kako da se SPRECI,da toj ZAEV ne USPEE vo namerata da ni bide PREMIER!se gleda zosto.i zaev pa i sileganov edno cudo od argumentirani DOKUMENTI iznesoa vo javnosta,i NIKOJ SO PRST DA NE MRDNE!e zatoa ne ecudno da BERLINER CAJTUNG,i drugi kako niv pocnaa INTENZIVNO da se zanimavaat so kvazidemokratijata vo RM!

#9Mila16/04/2014, 18:09

Zatoa site majki na funkcionerite na VMRO imaa po tri, cetiri stana, i koj znae uste sto ke se otkrie po smena na vlasta..Ke se vidi togas koj bil patriot a koj predavnik.

#10goran16/04/2014, 18:16

Ajde Zoki sledniot skandal neka bide za kvazipatriotizmot na prerodbenikot.Udri go tamu kaj sto e najsilen.So dokazi za negovoto svedocenje vo slucajot OKTA kade predavnikot odese protiv sopstvenata drzava.Narodot zasluzuva da znae.

#11just me16/04/2014, 18:55

So ovie mafijasi ne se odi na izbori.Dodeka Grujo gi sproveduva izborite nema fer izbori.Bojkot mu e majkata,samo tehnicka vlada treba da se formira za da se sprovedat fer izbori.BOJKOT,samo taka ke gi butneme lopovistava inace otidovme so se drzava u nepovrat.

#12milan16/04/2014, 19:11

Zoki, belkim ke doznaeme nesto za OKTA (svedok bese premierot koga bese tuzena MKD) za nacionalnata platezna karticka, za ujdurmite okolu ANALITIKO (Imase edna golema afera okolu mobilnite operatori.Amerite za toj skandal naplatija debela odsteta od se mi se cini DOJCE-TELEKOM) site tie skandali gi nema vo otcetot. Tuka mislam da ima nekoj umesan i od vladata na Bucko. POZDRAV.

#13Tozo17/04/2014, 00:57

Ajde Zoki prazna p…….a glavo sto golema glupost ke izmislis. Pa posle kako drugarot Tito ke se zalis na sudot a neveruvam deka od gepot ke ja platis kaznata. Uste 10 dena imas da plukas a posle bogami i ke srkas.

Додади коментар

Име:
E-mail адреса:
Коментирај:

Либертас нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. Либертас нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза.

Останати вести

ВИДЕО: „Удар – за Македонија се работи“, протест пред Собранието

ВИДЕО: „Удар – за Македонија се работи“, протест пред Собранието

Со црни знамиња, балони, карактеристични црни маици и шалови на кои пишува „Удар – за Македонија се работи“, група граѓани одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија, пренесе 24 Вести. Сакаме слобода на говор, слободни медиуми, доста ни е од високи парични казни и партиски вработувања, се дел од пораките, кои незадоволните граѓани ги

СДСМ: Власта нема доблест ниту да им се извини на пензионерите за потценувачкиот однос

СДСМ: Власта нема доблест ниту да им се извини на пензионерите за потценувачкиот однос

„ВМРО-ДПМНЕ се обиде да ги манипулира пензионерите. Сега фатена во лага власта на Груевски нема доблест ниту да им се извини за потценувачкиот однос кон нив“, стои во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за прес конференцијата на Јулијана Силјановска. „Фактите говорат дека со укинувањето на законското усогласување власта не ги зголемува пензиите за 5%.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има најмалку право да зборува за пензионерите, пензиите се зголемени за 61 посто од 2006

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има најмалку право да зборува за пензионерите, пензиите се зголемени за 61 посто од 2006

СДСМ има најмалку право да зборува кога се во прашање пензионерите. За Владите на СДСМ, оваа категорија на граѓани беше комплетно маргинализирана и заборавена, се истакнува во писмената реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на СДСМ за зголемувањето на пензиите. – Доколку се применеше решението за усогласување на пензиите според пораст на трошоци за живот од

Мирка ќе се шлогирала оти амбасадори сакале да му ја земат слободата на Миленко

Мирка ќе се шлогирала оти амбасадори сакале да му ја земат слободата на Миленко

Во новата колумна за Нова Македонија, Мирка Велиновска го брани Миленко Неделковски оти, како што вели, амбасадори сакале да му ја земат слободата. Миленко Неделковски е константен муштерија на идејно-политичките цензори, кои се скоцкани во евроамериканските организации за утврдување правоверност, а дејствуваат во Македонија. Последнава кампања против него ја води „македонскиот“ хелсиншки комитет. Најавува тужба

Меџити: Гранатирањето на Владата е многу сериозен инцидент, имало пропусти кај надлежните органи

Меџити: Гранатирањето на Владата е многу сериозен инцидент, имало пропусти кај надлежните органи

Гранатирањето на Владата иако е изолиран случај, сепак е многу посериозен инцидент отколку што во јавноста го перципираат надлежните органи, оцени потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити во синоќешната емисија „Патот кон“ на Алсат-М телевизија. „Имало пропусти, тоа е слабост кај надлежните органи, тоа е евидентно и нерешавањето на овие случаи може да мотивира други случаи,

Штедилница МАК БС ја купува Капитал банка

Штедилница МАК БС ја купува Капитал банка

Бугарската Капитал банка во Македонија најверојатно ќе добие нов газда – скопскиот бизнисмен Борис Стојменов, дознава Либертас. Трансакцијата за купување на бугарската банка е при крај и така сопственикот на ТВ Канал 5, екс-пратеник од владејачката коалиција, ќе си го исполни неговиот животен сон, штедилницата МАК БС да му стане банка. Капитал банката, според извори на

ВИДЕО: Хаос во делчевската гимназија, доцни платата, професор нападнал колега, а директорката поднела оставка

ВИДЕО: Хаос во делчевската гимназија, доцни платата, професор нападнал колега, а директорката поднела оставка

Септемвриската плата на професорите како Гордиев јазол се заплетка во делчевската гимназија, па состојбата кулминира. Денеска неотповиклива оставка поднесе в д директората, а вчера попладне двајца професори предизвикале инцидент и и’ отворија работа на полицијата, пренесе Тв Стар. Според СВР Штип, нешто пред 16, часот, професорот со иницијали Д.С. пријавил дека во службените проестории бил

(ВИДЕО) Силјановска: Власта манипулира со зголемувањето на пензиите

(ВИДЕО) Силјановска: Власта манипулира со зголемувањето на пензиите

Прес конференција на Јулијана Силјановска, пратеник од СДСМ: Почитувани граѓани, Власта на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски се обидува да манипулира со пензионерите, со граѓаните, со сите нас, обидувајќи се да создаде впечаток во јавноста дека пензиите ќе се зголемат за 5%. Еве како манипулира власта: Со измените и дополнувањата од Законот за пензиско и инвалидско осигурување,

ВИДЕО: „Имаме само една книшка, се вика индекс“ – студентите против екстерното пред Ректоратот

ВИДЕО: „Имаме само една книшка, се вика индекс“ – студентите против екстерното пред Ректоратот

„Образованието е право, не привилегија“, „И вашите деца (ќе) студираат!“, „Не го силувајте образованието, и така е истрауматизирано“, се дел од транспарентите со кои стотина студенти денеска застанаа пред Ректоратот на универзитетот „св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) изразувајќи го своето несогласување против предлогот на Министерството за образование и наука за екстерното тестирање на факултетите, пренесе

Истекува рокот за воведување фикални каси со ГПРС уред

Истекува рокот за воведување фикални каси со ГПРС уред

На последниот ден пред истекот на рокот, 3.958 обрзници успешно регистрирале 9.100 фискални апарати со ГПРС уред, информираат од Управата за јавни приходи. Обврска да воведат фискален апарат со ГПРС до денеска имаат даночни обврзници чиј промет во претходната година надминува 10.000.000 денари, како и обврзници кои вршат угостителска дејност и промет на нафтени деривати

Актуелно

ВИДЕО: „Удар – за Македонија се работи“, протест пред Собранието ВИДЕО: „Удар – за Македонија се работи“, протест пред Собранието
СДСМ: Власта нема доблест ниту да им се извини на пензионерите за потценувачкиот однос СДСМ: Власта нема доблест ниту да им се извини на пензионерите за потценувачкиот однос
Меџити: Гранатирањето на Владата е многу сериозен инцидент, имало пропусти кај надлежните органи Меџити: Гранатирањето на Владата е многу сериозен инцидент, имало пропусти кај надлежните органи
ВИДЕО: Хаос во делчевската гимназија, доцни платата, професор нападнал колега, а директорката поднела оставка ВИДЕО: Хаос во делчевската гимназија, доцни платата, професор нападнал колега, а директорката поднела оставка
„Невозможни исповеди: Субјект, моќ и етика“ – прва книга на Славчо Димитров „Невозможни исповеди: Субјект, моќ и етика“ – прва книга на Славчо Димитров
(ВИДЕО) Силјановска: Власта манипулира со зголемувањето на пензиите (ВИДЕО) Силјановска: Власта манипулира со зголемувањето на пензиите
Французинот Паке нов директор во ЕК за Македонија Французинот Паке нов директор во ЕК за Македонија
(ВИДЕО) Алаѓозовски: Министерката за култура да ни одговори дали цензурата е цел на Планот за развој на културата    (ВИДЕО) Алаѓозовски: Министерката за култура да ни одговори дали цензурата е цел на Планот за развој на културата  
CINEDAYS почнува на 13-ти ноември CINEDAYS почнува на 13-ти ноември
СДСМ-Охрид: Државниот имот, за евтини пари во рацете на луѓе блиски до партијата на власт СДСМ-Охрид: Државниот имот, за евтини пари во рацете на луѓе блиски до партијата на власт
Тодоров: Француски лаборатории ги потврдија наодите за листерија од македонските институции Тодоров: Француски лаборатории ги потврдија наодите за листерија од македонските институции
(ВИДЕО) Тевдовски: Македонија има најнефер распределба на доходот во Европа (ВИДЕО) Тевдовски: Македонија има најнефер распределба на доходот во Европа
Атина не открива дали со Столтенберг е разговарано за Македонија Атина не открива дали со Столтенберг е разговарано за Македонија
прочитај повеќе
Baner AG 250X250
dosiemakbanka
kozanostra
87687579

Твит на денот

Copyright © 2013 - сите права се задржани - www.libertas.mk