Број на текстови објавени денес: 19
Subscribe to RSS
topbanerbomba14

Владата влезе во војна со империјата на Орце Камчев

прочитано 7,134 пати
16-04-2013 13:46:16

Владата на Република Македонија, во врска со написот објавен во денешното издание на печатениот весник Дневник, со наслов „На клиниката за гинекологија, стари шпилхозни ги налутија новите мајки-родилки“, со соопштение реагира да не се дискредитира и напаѓа ЈЗУ Клиника за гинекологија и акушерство-Скопје.

– Изразуваме задоволство што во написот објавен во весникот Дневник, инаку дел од компанијата МПМ, единствено нешто што е најдено како слабост или пропуст за ЈЗУ Клиника за гинекологија и акушерство-Скопје е обелената облека на бебињата поради честото перење и одржување на хигиената, се наведува во соопштението.

orce kamcev

Од Владата потсетуваат дека сопственик на компанијата МПМ која го издава весникот Дневник е Орце Камчев, кој истовремено е сопственик на болницата Систина, која, се посочува, вложува максимални напори да привлече повеќе пациенти од државната гинеколошка клиника во Скопје, со единствена цел да заработи повеќе пари од пациентите.

Во тие обиди, понекогаш немајќи посилни аргументи, весниците на МПМ, се додава, наоѓаат што било само со цел да ги омаловажат државните клиники и да ги убедат граѓаните да ги користат нивните приватни услуги, се наведува во соопштението.

- Со оглед дека весниците во сопственост на МПМ никогаш немаат напишано нешто негативно за приватната болница Систина и ништо позитивно за државните клиники и болници, би сакале во оваа прилика да ги прашаме зошто токму гинеколошкиот дел од Систина сите комплицирани и потешки случаи веднаш ги препраќа на ЈЗУ Клиника за гинекологија и акушерство-Скопје каде облеката е обелена од перење? Зошто многу случаи за кои може и документирано да се докаже, откако ги третираат извесно време во моментот кога ќе дојде до компликации веднаш ги испраќаат на државната клиника? Дали затоа што новите пижами и шпилхозни во Систина не се доволни за да направаат сложени и ризични интервенции кога воопшто не е важно ништо друго освен стручноста и совесноста?, се истакнува во соопштението од Владата на РМ.

Во него се додава дека приватната болница Систина е болница во која е прилично инвестирано и веројатно постојат поетички начини и стандарди да привлечат пациенти отколку тоа да се прави преку дискредитација на јавното здравство.

12 коментари

Либертас нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. Либертас нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза.

Останати вести

СДСМ: Гласилото на Груевски, Курир, ја лаже јавноста со дезинформации за случувањата во Брисел

СДСМ: Гласилото на Груевски, Курир, ја лаже јавноста со дезинформации за случувањата во Брисел

СДСМ реагираше на текстот на Курир – „Европратениците со став: Итно враќање на опозицијата во Собрание и прекинување со објавување на телефонските разговори“. „Гласилото на Никола Груевски, порталот Курир, ја лаже јавноста со информации што немаат никаква допирна точка со случувањата и разговорите во Брисел“, стои во реакцијата на СДСМ.

Костова прогласена за соработник само со еден документ

Костова прогласена за соработник само со еден документ

Само со еден документ, белешка од службите, новинарката Јадранка Костова била прогласена за соработник. За гласале 6 членови на комисијата, тројца биле воздржани, а Ристана Лалчевска била против, јави Телма. Лалчевска појаснува дека според одредбите на законот за да некој биде прогласен за соработник треба да има пообемна документација која би потврдила подолга соработка со

Според Агенцијата за медиуми, МТВ известувала професионално

Според Агенцијата за медиуми, МТВ известувала професионално

Со четири гласа „против“, еден „за“ и со двајца воздржани, Агенцијата за медиуми го отфрли барањето на членот на советот, Зоран Фиданоски, да се упати јавен повик до МРТ во кој како тело ќе побараат јавниот сервис да се придржува до законските одредби за професионално и непристрасно информирање, објави „А1 он“. Зоран Фиданоски рече дека

ЕК нема да прати експерти во обвинителството да ги набљудуваат актуелните случаи

ЕК нема да прати експерти во обвинителството да ги набљудуваат актуелните случаи

Европската Комисија во моментов нема да врши надворешната експертиза во содржината на која било поединечна  кривична постапка. Ова, како што информира Јавното обвинителство на Република Македонија, е наведено во одговорот од Европската комисија на барањето за испраќање меѓународни експерти кои би биле во тек со предметите кои ги води обвинителството, а произлезени од последните актуелни

СДСМ и ВМРО-ДПМНE ќе се договорат дека нема ништо од договор во Брисел

СДСМ и ВМРО-ДПМНE ќе се договорат дека нема ништо од договор во Брисел

Нема и најверојатно нема да има било каков напредок по првиот ден од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел, дознава Плусинфо од партиски извори. Зад затворени врати, во Европскиот парламент во Брисел, со посредство на европратениците Вајгл, Кукан и Ховит, двете страни досега ги објасниле своите ставови со кои дојдоа на преговорите. Делегацијата на

Поднесено обвинение против Верушевски – ама не за „пуч“ туку за незаконско поседување пиштол

Поднесено обвинение против Верушевски – ама не за „пуч“ туку за незаконско поседување пиштол

Обвинителството поднесе обвинителен акт против Зоран Верушевски, првоосомничениот во акцијата „Пуч“, но не за шпионажа, туку за наводно незаконско поседување на пиштол. Во моментот неговиот адвокат Ангеле Илиевски го спрема приговорот на обвинението, кое било напишано едвај на една страна, објави Фокус. Адвокатот Илиевски претходно пред јавноста образложи дека Верушевски има оправдување за двата пиштоли, а за

Општина Центар изгласа – ќе се оди на референдум за ГТЦ!

Општина Центар изгласа – ќе се оди на референдум за ГТЦ!

Со 12 гласа „за“, советот на општина Центар, одлучи да се распише референдум на кој граѓаните ќе одлучат на изгледот на ГТЦ, пренесе А1он. За оваа одлука гласаа советниците од коалицијата на СДСМ, додека 11-те советници на ВМРО-ДПМНЕ гласаа воздржано. За време на седницата, градоначалникот Жерновски, предложи амандман со кој што се менува референдумското прашање,

ФОТО: Притисоци врз Наставничкиот пленум – „Избришете ме, имам проблеми на работното место“

ФОТО: Притисоци врз Наставничкиот пленум – „Избришете ме, имам проблеми на работното место“

Соопштение на Наставничкиот пленум: Во последниот период, после мирните протести на Наставнички пленум пред МОН, се повеќе се засилуваат притисоците врз нашите членови. Кому му пречи Наставнички пленум? Наставнички пленум е граѓанска иницијатива која произлезе по неуспешниот договор помеѓу СОНК и МОН, а како последица на Студентски, Професорски и Средношколски пленум. Тоа е хоризонтална структура

Тројката европратеници се сретна со претставниците на СДСМ, во тек средбата со ВМРО-ДПМНЕ

Тројката европратеници се сретна со претставниците на СДСМ, во тек средбата со ВМРО-ДПМНЕ

Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, веќе ја завршија билатералната средба со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот што со посредство на Европскиот парламент се води со претставници на ВМРО-ДПМНЕ во Брисел. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, иако беше првично предвидено состанокот на

ВИДЕО: Новинарскиот пленум протестираше, Аџиев убедува – се е согласно законот

ВИДЕО: Новинарскиот пленум протестираше, Аџиев убедува – се е согласно законот

Членови на Новинарскиот пленум и други новинари од повеќе редакции денеска одржаа протест пред зградата на МРТВ, каде се наоѓа Комисијата за верификација на факти. Новинарите се револтирани од последната одлука на комисијата за лустрација на новинарката и уредник на Фокус, Јадранка Костова, како и од најавите за лустрација на други новинари – критички кон власта.

Актуелно

СДСМ: Гласилото на Груевски, Курир, ја лаже јавноста со дезинформации за случувањата во Брисел СДСМ: Гласилото на Груевски, Курир, ја лаже јавноста со дезинформации за случувањата во Брисел
Костова прогласена за соработник само со еден документ Костова прогласена за соработник само со еден документ
Според Агенцијата за медиуми, МТВ известувала професионално Според Агенцијата за медиуми, МТВ известувала професионално
ЕК нема да прати експерти во обвинителството да ги набљудуваат актуелните случаи ЕК нема да прати експерти во обвинителството да ги набљудуваат актуелните случаи
Поднесено обвинение против Верушевски – ама не за „пуч“ туку за незаконско поседување пиштол Поднесено обвинение против Верушевски – ама не за „пуч“ туку за незаконско поседување пиштол
Општина Центар изгласа – ќе се оди на референдум за ГТЦ! Општина Центар изгласа – ќе се оди на референдум за ГТЦ!
ФОТО: Притисоци врз Наставничкиот пленум – „Избришете ме, имам проблеми на работното место“ ФОТО: Притисоци врз Наставничкиот пленум – „Избришете ме, имам проблеми на работното место“
Ќе вработуваат народ, со пари од народот Ќе вработуваат народ, со пари од народот
Тројката европратеници се сретна со претставниците на СДСМ, во тек средбата со ВМРО-ДПМНЕ Тројката европратеници се сретна со претставниците на СДСМ, во тек средбата со ВМРО-ДПМНЕ
АУДИО: Нов микс со снимки од „бомбите“ – Едно Nме Имаме АУДИО: Нов микс со снимки од „бомбите“ – Едно Nме Имаме
Новинарскиот пленум ќе побара прием кај Аџиев Новинарскиот пленум ќе побара прием кај Аџиев
Без наслов, но со смешен повод Без наслов, но со смешен повод
ЛДП: Преиспитување на работата и ревизија на одлуките на Лустрациска ЛДП: Преиспитување на работата и ревизија на одлуките на Лустрациска
прочитај повеќе
kozanostra
11009196_813077852101985_7691241480874184640_n[1]

Твит на денот

stodasepravi
dosiemakbanka
Copyright © 2013 - сите права се задржани - www.libertas.mk