Број на текстови објавени денес: 34
Subscribe to RSS
topbaner123242

Уранија Пировска од Хелсиншкиот комитет: Ме нападна вработен во УБК, имам снимка, ќе покренам постапка

прочитано 6,021 пати
01-03-2014 20:05:54

На денешниот мирен протест против сиромаштијата низ улиците на Скопје имало и инцидент меѓу вработен во полиција и извршната директорка на македонскиот Хелсиншки комитет, Уранија Пировска.

uranija pirovska helsinski

– Приметив дека вработен во УБК во цивил ги легитимира дел од присутните на протестот. Му пријдов и го прашав зошто го прави тоа, но тој ми врати со грубост, ме турна и ќе продолжеше физички да се пресметува ако не притрчаа луѓе, учесници на протестот да ме одбранат од насилникот – вели Пировска за Либертас

Вели дека има и видео снимка од нападот, има и сведоци, и во понеделник ќе покрене постапка против насилникот.

3 коментари

#1ZEMJATA01/03/2014, 20:52

Sekoja cest za vasiot nesebicen angazman vo polza na obespravenite vo ovaa napaten zemja G-jgo Pirovska.Samo se se plasam da ne dojdete vo situacija kako vo vremeto na Germanija vo sredinata na tresettite godini od minatiot vek pod vodstvo na necovek na kogo nitu imeto nesakam da mu go spomnam da ( iako sega otvoreno govorite) recete deka koga dojdoja po mene nemase koj da zboruva.Kako sto ovie imaat kinisano na site ke ni doakaat sto na krajot od kraistata kako narod go zasluzuvame.Respekt.

#2Mite02/03/2014, 10:36

Ceneta Gospogjo Pirovska, djabe Vi e shto kje pokrenete postapka, pred koj sud, pred koj organ koga site se nivni, samo parite kje Vi gi zemat advokatite i nezavisnoto sudstvo pak kje presudi vo nivna korist.

#3baba vanga02/03/2014, 11:30

Sami sme si vinovni koga dozvoluvame edna grupa na luge da si igrat so nas.Segde kade sto ima narod toa ne moze da se sluci pa nevikat za gabe kakov narod takva drzava.

Додади коментар

Име:
E-mail адреса:
Коментирај:

Либертас нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. Либертас нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза.

Останати вести

Георгиевски: Со Ахмети не сум зборувал за трампа на територии, го запознав на 10-години од Рамковниот

Георгиевски: Со Ахмети не сум зборувал за трампа на територии, го запознав на 10-години од Рамковниот

„Во врска со изјавата на претседателот на ДУИ, г-дин Али Ахмети дадена за одредени медиуми а во врска со македонската криза во 2001 година, би сакал да го истакнам следното: Со Али Ахмети првпат имам разменето неколку збора на 10-годишнината од одбележувањето на Рамковниот договор. Значи од тие причини не сум можел ништо директно да

Уште еден Албанец од Скопје загина во Сирија

Уште еден Албанец од Скопје загина во Сирија

Уште еден македонски државјанин загинал во борбите во Сирија како дел од екстремистите на Исламската држава, известуваат порталите на албански јазик. Според информациите, се работи за 35-годишен државјанин од албанска националност, кој живеел на улицата Дижонска во Скопје, но кој, подолго време се борел со џихадистите. Како што известуваат порталите, тој учестувал и во војната

Кај две деца дијагностицирана западнонилска треска

Кај две деца дијагностицирана западнонилска треска

Директорката на Клиниката за детски болести Аспазија Софијанова денеска потврди дека во болницата се лекувале две деца кај кои била дијагностицирана западнонилска треска. – Последните три дена на Клиниката за детски болести утврдивме два случаи нови дијагностицирани и потврдени на западнонилска треска кај две дечиња и тоа на многу мала возраст, кај дете на 18

Премиерот Груевски на Самит на Европската народна партија во Брисел

Премиерот Груевски на Самит на Европската народна партија во Брисел

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе учествува на редовниот Самит на Европската народна партија во Брисел. Европската народна партија е најголемата политичка партија на ниво на Европа, со најбројна парламентарна група во Европскиот парламент. Таа преставува најголемата и највлијателна политичка партија на повеќе одлучувачки нивоа во Европската Унија. Меѓу присутните на Самитот

ОМ: Дали узурпаторите на ВМРО, кои станаа милиониери имаат право да го слават празникот?

ОМ: Дали узурпаторите на ВМРО, кои станаа милиониери имаат право да го слават празникот?

Соопштение на Обединети за Македонија: Денес кога го прославуваме денот на формирањето на историското ВМРО и ги упатуваме искрените честитки кон сите граѓани на РМ, при тоа високо свесни дека ВМРО е кодот, шифрата на нашето опстојување, ОМ го поставуваат повторно и повторно прашањето : којго има правото да слави? Дали вистинските припадници на ВМРО

Тешка сообраќајка во тетовско Стенче, судир на камион со автомобил, двајца со тешки повреди

Тешка сообраќајка во тетовско Стенче, судир на камион со автомобил, двајца со тешки повреди

Три лица се повредени во сообраќајната несреќа што денеска се случила во 9 часот и 20 минути во тетовско Стенче. Како што информираат од полицијата во несреќата учествувале камион Мерцедес со гостиварски регистарски таблички управуван од 51-годишниот Ј.К. од тетовското село Ларце и автомобил Рено Канго, исто така со гостиварски регистарски таблички управуван од 33-годишниот

Кривична пријава за затвореник кој за време на дозволено отсуство извршил разбојништво

Кривична пријава за затвореник кој за време на дозволено отсуство извршил разбојништво

Единицата за општ криминал при СВР Скопје до надлежното ОЈО Скопје со кривична пријава ги предаде лицата А.В (22) и С.И.(24), двајцата од Скопје поради основано сомнение дека првопријавениот извршил кривично дело, “разбојништво“, а второпријавената кривично дело “помагање“. Како што соопшти МВР, од страна на судија на претходна постапка А.В. е вратен во затвор во

(ВИДЕО) Шилегов: Каде е денеска Груевски пред расипаната 5 милионска патриотска гаража?

(ВИДЕО) Шилегов: Каде е денеска Груевски пред расипаната 5 милионска патриотска гаража?

Прес конференција на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Почитувани граѓани, Пресечената црвена машничка на Груевски, за оваа катна гаража, иако тешка неверојатни 5.5 милиони евра, мораше на преврска. Лифтовите се тресат, возилата и луѓето не се безбедни. На 8 септември, денот на државноста, лично премиерот Груевски грандиозно ја пушти во употреба гаражата, наречена Солунски конгрес, во

(ВИДЕО) Атанасов: Груевски призна, утнале со факултетите, ќе се вадат со екстерно

(ВИДЕО) Атанасов: Груевски призна, утнале со факултетите, ќе се вадат со екстерно

Прес конференција на Петар Атанасов, претседател на Комисијата за образование и наука на СДСМ: Почитувани граѓани, Лично премиерот Груевски, јасно и гласно, ја призна катастрофата во образовните политики на власта. Откако отворија разни универзитети, измислени факултети, дисперзирани студии каде стигнаа, за да земат дипломи сите што требаше да седнат во функционерските фотељи, сега за Груевски истите

Куклиш: Седумгодишно момче прегазено по пад од трактор

Куклиш: Седумгодишно момче прегазено по пад од трактор

Вчера околу 18.25 часот во с.Куклиш, струмичко, настанал несреќен случај во кој додека Б.М. управувал трактор, неговиот седумгодишен син седел на предниот браник од тракторот, при што во еден момент, истиот паднал и бил прегазен од тракторот.На пат кон МЦ-Струмица, детето подлегнало на повредите. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Актуелно

Уште еден Албанец од Скопје загина во Сирија Уште еден Албанец од Скопје загина во Сирија
Кај две деца дијагностицирана западнонилска треска Кај две деца дијагностицирана западнонилска треска
ОМ: Дали узурпаторите на ВМРО, кои станаа милиониери имаат право да го слават празникот? ОМ: Дали узурпаторите на ВМРО, кои станаа милиониери имаат право да го слават празникот?
Тешка сообраќајка во тетовско Стенче, судир на камион со автомобил, двајца со тешки повреди Тешка сообраќајка во тетовско Стенче, судир на камион со автомобил, двајца со тешки повреди
(ВИДЕО) Атанасов: Груевски призна, утнале со факултетите, ќе се вадат со екстерно (ВИДЕО) Атанасов: Груевски призна, утнале со факултетите, ќе се вадат со екстерно
Проститутката што го сакаше својот Џек! Проститутката што го сакаше својот Џек!
Семејството на Дениса ги доби резултатите од ДНК анализата Семејството на Дениса ги доби резултатите од ДНК анализата
(ВИДЕО) Навивачот кој го навредуваше Вучиќ се соочува со затворска казна (ВИДЕО) Навивачот кој го навредуваше Вучиќ се соочува со затворска казна
(ВИДЕО) Чепреганов: Ниту сме го добиле името на референдум, ниту треба референдум за промена (ВИДЕО) Чепреганов: Ниту сме го добиле името на референдум, ниту треба референдум за промена
Бијонсе и Џеј Зи ги обновија брачните завети Бијонсе и Џеј Зи ги обновија брачните завети
Џулија Робертс до Џорџ Клуни: Ја најде вистинската личност Џулија Робертс до Џорџ Клуни: Ја најде вистинската личност
ФОТО: Излета возило на патот Охрид-Кичево кај Подмоље ФОТО: Излета возило на патот Охрид-Кичево кај Подмоље
ВИДЕО: Идентификуван напаѓачот на канадскиот Парламент ВИДЕО: Идентификуван напаѓачот на канадскиот Парламент
прочитај повеќе
Baner AG 250X250
dosiemakbanka
kozanostra
75849393
(250x208)

Твит на денот

Copyright © 2013 - сите права се задржани - www.libertas.mk