Број на текстови објавени денес: 24
Subscribe to RSS
topbanerbomba14

Уранија Пировска од Хелсиншкиот комитет: Ме нападна вработен во УБК, имам снимка, ќе покренам постапка

прочитано 6,928 пати
01-03-2014 20:05:54

На денешниот мирен протест против сиромаштијата низ улиците на Скопје имало и инцидент меѓу вработен во полиција и извршната директорка на македонскиот Хелсиншки комитет, Уранија Пировска.

uranija pirovska helsinski

– Приметив дека вработен во УБК во цивил ги легитимира дел од присутните на протестот. Му пријдов и го прашав зошто го прави тоа, но тој ми врати со грубост, ме турна и ќе продолжеше физички да се пресметува ако не притрчаа луѓе, учесници на протестот да ме одбранат од насилникот – вели Пировска за Либертас

Вели дека има и видео снимка од нападот, има и сведоци, и во понеделник ќе покрене постапка против насилникот.

3 коментари

Либертас нема да објавува содржини кои што содржат повикување на верска, расна, национална омраза, содржат директни повици на насилство или пак дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба. Либертас нема да дозволи коментари на корисници кои што содржат говор на омраза.

Останати вести

Соочување на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ утре во Брисел

Соочување на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ утре во Брисел

Тројки од двете партии утре во седиштето на ЕУ во Брисел ќе имаат прво соочување на странски терен во обид да се најде излез од длабоката политичка криза во Македонија. Опозициската преговарачка тројка ја предводи потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, а во тимот се Рената Тренеска Дескоска и дипломатот Виктор Габер. Од владеачката партија, според фотографијата

По објавените „бомби“, Груевски со повеќе ветувања, меѓу нив и повисоки плати во МВР

По објавените „бомби“, Груевски со повеќе ветувања, меѓу нив и повисоки плати во МВР

По последните објавени „бомби“ од страна на опозицијата, Груевски продолжува со ветувања од партиските собири на ВМРО-ДПМНЕ. Тој од партискиот собир во Штип најави зголемување на платите на униформираните и овластените вработени во МВР. – Во периодот од април 2015 до декември 2017 ќе се зголемат платите на униформираните и овластените вработени во МВР со што до

Наставнички пленум: Кому му пречиме?

Наставнички пленум: Кому му пречиме?

Соопштение на Наставничкиот пленум: Во последниот период, после мирните протести на Наставнички пленум пред МОН, се повеќе се засилуваат притисоците врз нашите членови. Кому му пречи Наставнички пленум? Наставнички пленум е граѓанска иницијатива која произлезе по неуспешниот договор помеѓу СОНК и МОН, а како последица на Студентски, Професорски и Средношколски пленум. Тоа е хоризонтална структура

ССНМ: Лустрирајте, новинарството ќе (ве) преживее

ССНМ: Лустрирајте, новинарството ќе (ве) преживее

Соопштение на ССНМ: Најавите и информациите за лустрирање на актуелни и проминентни новинари кои во јавноста се препознаени како носители на критичката мисла и интегритетот на професијата за ССНМ не е ништо друго туку уште еден неуспешен обид за дискриминирање и етикетирање на сите кои што не влегуваат во дефиницијата на „новинарството“ по вкусот на

Жителите на Дабиле протестираа против Агенцијата за патишта поради поплавениот пат од Струмица кон Берово

Жителите на Дабиле протестираа против Агенцијата за патишта поради поплавениот пат од Струмица кон Берово

Жителите на селото Дабиле денеска одржаа мирен протест поради игнорантскиот однос на Агенцијата за патишта кон нивниот повеќе месечен проблем со поплавите, односно поплавувањето на регионалниот пат Струмица – Берово. Иако уште кон крајот на минатата година добиле ветување од Агенцијата дека ќе интервенираат на овој патен правец, тоа не било направено со образложение дека

СДСМ: Груевски, сега ти си „човече“. Оди си „човече“! Немаш избор! Народот е против тебе!

СДСМ: Груевски, сега ти си „човече“. Оди си „човече“! Немаш избор! Народот е против тебе!

„Никола Груевски се појави на местото на злосторот, во Штип, но не собра храброст да го изговори автопатот Миладиновци Штип,  ниту пак автопатот Кичево Охрид, преку коишто ги извозел граѓаните за неверојатни 25 милиони евра. Многу изврте Груевски со познатите “ќе“ форми во денешниот говор, но изостанаа неизговорени “најимпозантните“ дела на “патриотот“ Никола Груевски: На

Кекеновски: Ако нема оставка од Груевски може да се случи народ како кај Чаушеску

Кекеновски: Ако нема оставка од Груевски може да се случи народ како кај Чаушеску

„Доколку премиерот е убеден во она што го говори требаше јавно да побара експерти да се изјаснат”, вели Кекеновски за снимените разговори, во интервју за Репортер.Мк. Кекеновски не гледа реална поддршка во народните собири на ВМРО-ДПМНЕ. „Видете ги лицата на тие луѓе и ќе ви стане јасно дали се дојдени поради тоа што го сакаат

ВИДЕО: Владимир Пешевски запеа „Едно име имаме“ на митингот во Штип

ВИДЕО: Владимир Пешевски запеа „Едно име имаме“ на митингот во Штип

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски на партискиот собир на ВМРО-ДПМНЕ во Штип ги набројуваше проектите кои оваа власт ги реализирала, па во занесот ја запеа песната „Едно име имаме“.

Новинарскиот пленум ги покани на средба уредниците на МРТ

Новинарскиот пленум ги покани на средба уредниците на МРТ

Претставници на Новинарскиот пленум денеска испратија СМС пораки до новинарите кои се дел од уредничкиот тим на МТВ, Горан Петрески, Билјана Василева Трендафилова, Стојан Трпчевски и Душко Арсовски со барање за средба. Содржината на СМС пораката е следнава: „Поради загриженоста за состојбите во кои е западната нашата професија ве покануваме на средба на која отворено

Како полициска местенка „Аџиевци“ ја претвораат во лустрациски материјал!

Како полициска местенка „Аџиевци“ ја претвораат во лустрациски материјал!

Веста за најновиот дострел на лустрациската комисија, по моделот „аџиевка“, при што сум почестена да добијам сертификат на кодош, налага барем на дел од јавноста да и објаснам – зошто сум се нашла на тапет! До другиот дел од јавноста тешко допираат факти и аргументи. Во емисијата „Без наслов но со повод“ имав дуел во

Актуелно

Колку е безобразно во време на социјална мизерија да покачуваш плати на репресивниот апарат Колку е безобразно во време на социјална мизерија да покачуваш плати на репресивниот апарат
Охрид 730 дена подоцна – помеѓу лајковите на Фејсбук, ветеното и оствареното Охрид 730 дена подоцна – помеѓу лајковите на Фејсбук, ветеното и оствареното
Наставнички пленум: Кому му пречиме? Наставнички пленум: Кому му пречиме?
ССНМ: Лустрирајте, новинарството ќе (ве) преживее ССНМ: Лустрирајте, новинарството ќе (ве) преживее
СДСМ: Груевски, сега ти си „човече“. Оди си „човече“! Немаш избор! Народот е против тебе! СДСМ: Груевски, сега ти си „човече“. Оди си „човече“! Немаш избор! Народот е против тебе!
ВИДЕО: Владимир Пешевски запеа „Едно име имаме“ на митингот во Штип ВИДЕО: Владимир Пешевски запеа „Едно име имаме“ на митингот во Штип
Груевски со истите пораки и од Штип – вистината не можела да е креирана и базирана на лаги, местенки и монтажи Груевски со истите пораки и од Штип – вистината не можела да е креирана и базирана на лаги, местенки и монтажи
ГАЛЕРИЈА: Автобуси и закани за задолжително присуство на собирот во Штип ГАЛЕРИЈА: Автобуси и закани за задолжително присуство на собирот во Штип
Решенијата за лустрација на новинарите да си ги ставите у шупак! Решенијата за лустрација на новинарите да си ги ставите у шупак!
Лазаревиќ за државната бугарска телевизија: Македонија е во сеопфатна изолација од ЕУ и НАТО Лазаревиќ за државната бугарска телевизија: Македонија е во сеопфатна изолација од ЕУ и НАТО
Центарци кај Автомакедонија ги канат Груевски и Јанакиески на средба Центарци кај Автомакедонија ги канат Груевски и Јанакиески на средба
ФОТО: Стојанче Ангелов објави потерница по Груевски – награда милион евра ФОТО: Стојанче Ангелов објави потерница по Груевски – награда милион евра
ФОТО: Се излеа Луда Мара во кавадаречко ФОТО: Се излеа Луда Мара во кавадаречко
прочитај повеќе
kozanostra
11009196_813077852101985_7691241480874184640_n[1]

Твит на денот

stodasepravi
dosiemakbanka
Copyright © 2013 - сите права се задржани - www.libertas.mk