109 нови случаи на ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 672 тестови, а регистрирани се 109 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 57, Кавадарци – 10, Прилеп – 7, Куманово и Штип – по 4, Гевгелија и Охрид – по 3, Берово, Битола, Крива Паланка, Ресен, Струга, Струмица и Тетово – по 2, Валандово, Велес, Делчево, Кочани, Кратово, Неготино и Свети Николе – по 1.

 

Од вкупниот број на позитивни (109), регистрирани се 27 реинфекции.

 

Регистрирани сe 130 оздравени пациенти од: Скопје – 74, Битола – 14, Берово – 12, Кавадарци – 8, Тетово – 6, Кочани – 4, Свети Николе – 3, Штип, Гевгелија и Кратово – по 2, Велес, Гостивар и Неготино – по 1.

 

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице, од Струга (76г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се пријавени починати лица.

 

Направени се 672 тестови: ИЈЗ-83, ЦЈЗ Скопје-40, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–38, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Авицена-17, Биотек-19, Систина-17, лабораторија Лаор-9, Синлаб-8, Ремедика-2, Плодност-8, Генеа-8, Никоб Лаб-38, ВФВ Медикал-13, Ели Медика Плус-0, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 309.

 

Досега во земјата се направени вкупно 2.156.655 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.370, бројот на оздравени пациенти е 330.602, на починати е 9.503, а бројот на активни случаи изнесува 1.265

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      160511, Активни   569

Куманово    18132, Активни    38

Битола      17835, Активни    93

Прилеп      15410, Активни    56

Тетово      14434, Активни    45

Кавадарци   12018, Активни    44

Велес 10745, Активни    31

Охрид 10270, Активни    72

Гостивар    10268, Активни    16

Струмица    8766, Активни     12

Штип  8720, Активни     29

Кичево      6058, Активни     21

Кочани      5534, Активни     23

Струга      5171, Активни     17

Гевгелија   4864, Активни     15

Неготино    4122, Активни     9

Ресен 3014, Активни     18

Радовиш     2828, Активни     14

Свети Николе      2792, Активни     8

Крива Паланка     2649, Активни     18

Делчево     2173, Активни     47

Берово      1861, Активни     15

Дебар 1811, Активни     4

Валандово   1597, Активни     4

Виница      1479, Активни     7

Пробиштип   1299, Активни     2

Кратово     1110, Активни     9

Богданци    1099, Активни     3

Крушево     1032, Активни     13

Демир Хисар 925, Активни      1

Македонски Брод   796, Активни      7

Демир Капија      629, Активни      1

Македонска Каменица     534, Активни      3

Пехчево     515, Активни      1

Дојран      369, Активни      0

Back to top button
Close