11 лица затекнати од полицијата како играат комар во стан во Скопје

Против две лица од Скопје е поднесена кривична пријава откако полицијата во стан во скопската општина Центар кој бил во сопственост на еден од осомничените, затекнала 11 лица како играат комар.

СВР Скопје-Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против И.С.(39) од Скопје и против М.Н.(67) од Скопје за сторено кривично дело ,,комар” казниво по Кривичниот законик.

Првопријавениот на 28.04.2021 година, неовластено организирал играње комар во просторија- стан лоциран на ул.Костурски Херои во општина Центар, кој му бил ставен на располагање од страна на второпријавената М.Н., при што, при превземено истражно дејствие претрес на дом од страна на полициски службеници во Единицата за економски криминал затекнати се 11 лица како играат комар, информираат од МВР.

Од таму додаваат дека истите воедно постапувале и спротивно на пропишаните мерки и протоколи за заштита од Ковид-19, каде што е изрично забрането групирање на повеќе од четири лица во затворен простор и објект, за што исто така следува соодветен поднесок.

Back to top button
Close