133 нови случаи на ковид. Едно лице почина

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.833 тестови, а регистрирани се 133 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 78, Битола – 16, Велес – 14, Тетово – 6, Прилеп и Охрид – по 3, Кавадарци, Струмица и Берово – по 2, Куманово, Гостивар, Кичево, Неготино, Радовиш, Делчево и Валандово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (133), регистрирани се 20 реинфекции.

Регистрирани сe 156 оздравени пациенти од: Скопје – 97, Битола – 21, Кавадарци и Куманово – по 6, Прилеп и Охрид – по 4, Тетово и Ресен – по 3, Кичево и Свети Николе – по 2, Велес, Гостивар, Гевгелија, Неготино, Радовиш, Крива Паланка, Делчево и Кратово – по 1.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Струга (73г), починато во болнички услови, пријавено на 08.04.2022 година.

Направени се 1.833 тестови преку: ИЈЗ-172, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-40, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-37, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, Лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–86, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-35, Биотек-96, Систина-44, лабораторија Лаор-60, Синлаб-4, Ремедика-14, Плодност-11, Генеа-16, Никоб Лаб-115, ВФВ Медикал-33, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 883.

Досега во земјата се направени вкупно 1.999.002 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.752, бројот на оздравени пациенти е 298.688, на починати е 9.263, а бројот на активни случаи изнесува 801.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 

Скопје 145105, Активни 444

 

Куманово 16611, Активни 7

 

Битола 15147, Активни 122

 

Прилеп 14112, Активни 34

 

Тетово 13445, Активни 13

 

Кавадарци 10604, Активни 24

 

Велес 9742, Активни 29

 

Гостивар 9570, Активни 18

 

Охрид 8815, Активни 20

 

Струмица 8044, Активни 20

 

Штип 8001, Активни 16

 

Кичево 5599, Активни 6

 

Кочани 5070, Активни 3

 

Струга 4711, Активни 7

 

Гевгелија 4396, Активни 6

 

Неготино 3673, Активни 6

 

Ресен 2710, Активни 3

 

Свети Николе 2623, Активни 0

 

Радовиш 2527, Активни 7

 

Крива Паланка 2413, Активни 0

 

Делчево 1970, Активни 4

 

Дебар 1673, Активни 0

 

Берово 1642, Активни 4

 

Валандово 1481, Активни 1

 

Виница 1386, Активни 2

 

Пробиштип 1265, Активни 1

 

Богданци 1019, Активни 0

 

Кратово 962, Активни 0

 

Крушево 928, Активни 2

 

Демир Хисар 828, Активни 1

 

Македонски Брод 736, Активни 0

 

Демир Капија 591, Активни 0

 

Македонска Каменица 522, Активни 0

 

Пехчево 486, Активни 1

 

Дојран 345, Активни 0

 

 

Back to top button
Close