142 нови случаи на ковид. Пријавени се 4 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
Направени се 1.997 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 77, Битола – 22, Кавадарци, Гостивар и Струмица – по 5, Струга – 4, Велес, Охрид, Кичево, Ресен и Радовиш – по 3, Штип и Прилеп – по 2, Кочани, Куманово, Гевгелија, Делчево и Берово – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (142), регистрирани се 25 реинфекции.
Регистрирани сe 198 оздравени пациенти од: Скопје – 112, Битола – 24, Охрид – 12, Прилеп, Кавадарци и Куманово – по 7, Ресен – 6, Велес, Делчево и Берово – по 3, Струмица, Кичево, Радовиш, Кочани и Гевгелија – по 2, Штип, Неготино, Дебар и Валандово – по 1
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Скопје (82г), починато во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од Скопје (1), Струмица (1) и Крива Паланка (1) на возраст од 36 до 75 години. Пријавените лица се починати во периодот 07.03-08.04.2022 година, две во болнички и едно во домашни услови.
Од вкупниот број на починати лица (4), кај сите се регистрирани коморбидитети.
Направени се 1.997 тестови преку: ИЈЗ-144, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-72, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–107, Жан Митрев (Филип Втори)-41, Авицена-34, Биотек-41, Систина-36, лабораторија Лаор-44, Синлаб-13, Ремедика-19, Плодност-15, Генеа-7, Никоб Лаб-133, ВФВ Медикал-36, Ели Медика Плус-12, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.070
Досега во земјата се направени вкупно 1.990.996 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.294, бројот на оздравени пациенти е 297.922, на починати е 9.260, а бројот на активни случаи изнесува 1.112
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 144845, Активни 592
Куманово 16604, Активни 20
Битола 15078, Активни 164
Прилеп 14090, Активни 55
Тетово 13438, Активни 13
Кавадарци 10591, Активни 38
Велес 9716, Активни 15
Гостивар 9563, Активни 21
Охрид 8807, Активни 38
Струмица 8034, Активни 19
Штип 7994, Активни 15
Кичево 5595, Активни 28
Кочани 5067, Активни 6
Струга 4708, Активни 6
Гевгелија 4392, Активни 7
Неготино 3668, Активни 5
Ресен 2708, Активни 12
Свети Николе 2622, Активни 5
Радовиш 2524, Активни 12
Крива Паланка 2413, Активни 3
Делчево 1972, Активни 15
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1643, Активни 1
Валандово 1481, Активни 1
Виница 1387, Активни 5
Пробиштип 1264, Активни 0
Богданци 1019, Активни 1
Кратово 962, Активни 2
Крушево 928, Активни 5
Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 591, Активни 5
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 2
Дојран 344, Активни 0

Back to top button
Close