Проблем за протоколот на Рама. На Касами не му се седело на иста маса со Ахмети

Лидерот на БЕСА, Билал Касами, не сака да седне на иста маса со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети.

„Ние како Беса воопшто немаме дилема во однос на политичките цели во корист на интересите на Албанците во Република Северна Македонија од страна на премиерот на Република Албанија, г. Еди Рама. Наша грижа е со целите и политичките трикови на ДУИ и Али Ахмети.

Ние како Беса позитивно одговараме на поканата на премиерот Еди Рама, но немаме потреба и не гледаме за разумно да седиме на маса со ДУИ на Али Ахмети секогаш кога тој треба да се спаси“,изјави Фарук Авзиу, портпарол на Беса.

Според дел од медиумите лидерската собиранка на Ахмети,Таравари,Касами, Тачи и Гапи ќе се одржела утре во Тирана на покана на премиерот Еди Рама.

Back to top button
Close