53 нови случаи на ковид. Пријавени се две починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
Направени се 1.185 тестови, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 38, Битола – 6, Куманово – 2, Тетово, Охрид, Штип, Струмица, Кичево, Берово и Виница – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (53), регистрирани се 9 реинфекции.
Регистрирани сe 94 оздравени пациенти од: Скопје – 63, Охрид – 7, Битола – 5, Велес, Кочани и Берово – по 3, Куманово и Неготино – по 2, Прилеп, Тетово, Штип, Струга, Свети Николе и Дебар – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа  не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (53г) и Охрид (78г), починати во болнички услови. Пријавените лица се починати во период од 03-08.05.2022 година
Направени се 1.185 тестови преку: ИЈЗ-151, ЦЈЗ Скопје-30, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–65, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-23, Биотек-68, Систина-35, лабораторија Лаор-10, Синлаб-7, Ремедика-15, Плодност-14, Генеа-9, Никоб Лаб-96, ВФВ Медикал-12, Ели МедикаПлус-12, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 539.
Досега во земјата се направени вкупно 2.061.739 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.345, бројот на оздравени пациенти е 302.602, на починати е 9.311, а бројот на активни случаи изнесува 432.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147196, Активни 285
Куманово 16679, Активни 5
Битола 15693, Активни 40
Прилеп 14219, Активни 7
Тетово 13483, Активни 6
Кавадарци 10694, Активни 10
Велес 9799, Активни 7
Гостивар 9610, Активни 5
Охрид 8935, Активни 22
Штип 8078, Активни 13
Струмица 8077, Активни 4
Кичево 5653, Активни 3
Кочани 5096, Активни 2
Струга 4728, Активни 0
Гевгелија 4423, Активни 1
Неготино 3698, Активни 6
Ресен 2751, Активни 1
Свети Николе 2635, Активни 1
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2418, Активни 0
Делчево 1986, Активни 1
Берово 1692, Активни 7
Дебар 1678, Активни 1
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1395, Активни 3
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 739, Активни 1
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Back to top button
Close