55 нови случаи на ковид-19 во земјава

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.002 тестови, а регистрирани се 55 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 39, Битола – 4, Гостивар–3, Куманово и Штип – по 2, Прилеп, Велес, Струмица, Струга и Гевгелија – по 1

Од вкупниот број на позитивни (55), регистрирани се 8 реинфекции.

Регистрирано e 61 оздравен пациент од: Скопје – 45, Битола – 6, Охрид – 3, Берово – 2, Куманово,Тетово, Кавадарци, Гевгелија, и Неготино – по 1

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.002 тестови преку: ИЈЗ-102, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-15, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–37, Жан Митрев (Филип Втори)-12, Авицена-27, Биотек-41, Систина-18, лабораторија Лаор-16, Синлаб-6, Ремедика-11, Плодност-18, Генеа-9, Никоб Лаб-71, ВФВ Медикал-5, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 523.

Досега во земјата се направени вкупно 2.063.935 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.473, бројот на оздравени пациенти е 302.729, на починати е 9.313, а бројот на активни случаи изнесува 431.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147279, Активни 275

Куманово 16683, Активни 8

Битола 15708, Активни 41

Прилеп 14220, Активни 7

Тетово 13484, Активни 6

Кавадарци 10697, Активни 11

Велес 9801, Активни 6

Гостивар 9614, Активни 9

Охрид 8938, Активни 20

Штип 8080, Активни 15

Струмица 8078, Активни 5

Кичево 5653, Активни 3

Кочани 5100, Активни 6

Струга 4729, Активни 1

Гевгелија 4424, Активни 1

Неготино 3698, Активни 5

Ресен 2751, Активни 1

Свети Николе 2636, Активни 2

Радовиш 2531, Активни 0

Крива Паланка 2419, Активни 1

Делчево 1986, Активни 1

Берово 1692, Активни 1

Дебар 1679, Активни 2

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1395, Активни 2

Пробиштип 1267, Активни 0

Back to top button
Close