6 ипол години затвор за Велјановски 6 и 3 месеци за Ристовски и Јанакиевски за крвавиот четврток

6 години и шест месеци затвор за поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељановски, шест години и три месеци за Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, и шест години затвор за тогашниот директор на УБК Владимир Атанасовски е пресудата за организација на 27 Април.
Осудените имаат 15 дена право на жалба.

Обвинителот побара ефективен притвор за Велјановски, Јанакиески и Ристоски.

Виновни се затоа што по неуспешните преговори за формирање Влада, изготвиле план со намера да го загрозат уставниот поредок и безбедноста со насилни акти за да не се случи примопредавање на власта, вклучиле и патриотски здруженија, ангажирале и лица за вршење насилство за да не се избере нов претседател на Собранието, појасни судијата.

Кривичниот совет за овој случај го водеше судијата Илија Трпков, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.

Според Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, обвинетите знаеле точно што прават и фрлиле се на една карта со единствена цел да се спречи формирање на влада од веќе обезбеденото парламентарно мнозинство.

Обвинителството побара мерка притвор за осудените Вељановски, Ристовски и Атансаовски, до правосилноста на пресудата имајќи ги предвид околностите на нивните поранешни функции, за Јанакиевски е побарано да биде укината мерката куќен притвор за други процеси и да биде спроведен во ефективен притвор.

Back to top button
Close