60 нови случаи на ковид. Две починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
Направени се 842 тестови, а регистрирани се 60 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 52, Битола, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Гостивар, Штип, Гевгелија и Ресен – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (60), регистрирани се 16 реинфекции.
Регистрирани сe 63 оздравени пациенти од: Скопје – 36, Битола – 10, Штип – 4, Кавадарци и Куманово – по 3, Прилеп и Струмица – по 2, Тетово, Ресен и Дебар – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (56г) и Охрид (73г). Од починатите, едно лице е починато во болнички услови, а едно во домашни услови. Лицата се починати во период од 05.05. до 08.06.2022 година.
Направени се 842 тестови преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-15, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-8, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–18, Жан Митрев (Филип Втори)-17, Авицена-20, Биотек-25, Систина-30, лабораторија Лаор-14, Синлаб-11, Ремедика-7, Плодност-6, Генеа-12, Никоб Лаб-50, ВФВ Медикал-12, Ели МедикаПлус-3, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 382.
Досега во земјата се направени вкупно 2.069.427 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.807, бројот на оздравени пациенти е 303.128, на починати е 9.320, а бројот на активни случаи изнесува 359.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147539 Активни 271
Куманово 16685 Активни 4
Битола 15732 Активни 23
Прилеп 14225 Активни 5
Тетово 13490 Активни 7
Кавадарци 10701 Активни 6
Велес 9801 Активни 1
Гостивар 9615 Активни 3
Охрид 8945 Активни 8
Штип 8086 Активни 5
Струмица 8080 Активни 3
Кичево 5654 Активни 2
Кочани 5102 Активни 5
Струга 4730 Активни 2
Гевгелија 4426 Активни 2
Неготино 3700 Активни 2
Ресен 2753 Активни 1
Свети Николе 2637 Активни 1
Радовиш 2531 Активни 0
Крива Паланка 2419 Активни 1
Делчево 1986 Активни 0
Берово 1693 Активни 1
Дебар 1681 Активни 2
Валандово 1488 Активни 0
Виница 1395 Активни 1
Пробиштип 1268 Активни 1
Богданци 1021 Активни 0
Кратово 966 Активни 0
Крушево 930 Активни 0
Демир Хисар 836 Активни 0
Македонски Брод 741 Активни 2
Демир Капија 593 Активни 0
Македонска Каменица 525 Активни 0
Пехчево 486 Активни 0
Дојран 347 Активни 0

Back to top button
Close