66 нови случаи на ковид. Нема починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
Направени се 983 тестови, а регистрирани се 66 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 50, Битола и Охрид – по 5, Македонски Брод – 2, Прилеп , Кавадарци, Штип и Струмица – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (66), регистрирани се 13 реинфекции.
Регистрирани сe 115 оздравени пациенти од: Скопје – 87, Охрид – 8, Битола – 7, Кавадарци, Тетово , Велес и Гостивар – по 2, Штип, Куманово, Кочани, Ресен и Свети Николе – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.
Направени се 983 тестови преку: ИЈЗ-149, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-21, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–56, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-32, Биотек-53, Систина-39, лабораторија Лаор-26, Синлаб-13, Ремедика-13, Плодност-10, Генеа-10, Никоб Лаб-53, ВФВ Медикал-9, Ели МедикаПлус-15, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 371.
Досега во земјата се направени вкупно 2.067.648 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.673, бројот на оздравени пациенти е 303.007, на починати е 9.316, а бројот на активни случаи изнесува 350.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147424, Активни 225
Куманово 16685, Активни 7
Битола 15724, Активни 35
Прилеп 14223, Активни 6
Тетово 13488, Активни 8
Кавадарци 10699, Активни 8
Велес 9802, Активни 2
Гостивар 9616, Активни 8
Охрид 8945, Активни 8
Штип 8084, Активни 14
Струмица 8081, Активни 5
Кичево 5653, Активни 2
Кочани 5101, Активни 5
Струга 4730, Активни 2
Гевгелија 4425, Активни 1
Неготино 3700, Активни 2
Ресен 2751, Активни 0
Свети Николе 2637, Активни 1
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 1
Делчево 1986, Активни 1
Берово 1693, Активни 2
Дебар 1681, Активни 3
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1395, Активни 1
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 741, Активни 2
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Back to top button
Close