75 нови случаи на ковид. Оздравени се 99 пациенти – починати лица нема

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
Направени се 887 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 38, Куманово – 8, Велес – 6, Кавадарци – 4, Охрид, Кичево и Гевгелија – по 3, Битола, Прилеп и Штип – по 2, Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Берово – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (75), регистрирани се 21 реинфекција.
Регистрирани сe 99 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Кавадарци и Прилеп – по 7, Куманово – 6, Охрид – 5, Велес и Тетово – по 3, Штип, Гостивар, Кочани и Кратово – по 2, Гевгелија, Битола, Неготино, Крива Паланка, Берово и Богданци – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа,  не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.
Направени се 887 тестови: ИЈЗ-11, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-18, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–91, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-17, Биотек 25, Систина-9, лабораторија Лаор-4, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-8, Никоб Лаб-30, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 126.
Досега во земјата се направени вкупно 2.163.701 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.323, бројот на оздравени пациенти е 332.150, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 649.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161037, Активни   349
Куманово    18186, Активни    29
Битола      17898, Активни    50
Прилеп      15460, Активни    38
Тетово      14445, Активни    6
Кавадарци   12063, Активни    27
Велес 10780, Активни    20
Охрид 10296, Активни    19
Гостивар    10273, Активни    2
Струмица    8774, Активни     8
Штип  8740, Активни     21
Кичево      6067, Активни     6
Кочани      5545, Активни     5
Струга      5173, Активни     2
Гевгелија   4873, Активни     8
Неготино    4132, Активни     5
Ресен 3023, Активни     15
Радовиш     2833, Активни     7
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2659, Активни     5
Делчево     2182, Активни     9
Берово      1872, Активни     2
Дебар 1812, Активни     1
Валандово   1600, Активни     1
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1119, Активни     3
Богданци    1100, Активни     0
Крушево     1037, Активни     7
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      2
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0
Со почит,
Одделение за односи со јавност

Back to top button
Close