85 нови случаи на ковид. Ниту едно починато лице

Во текок на изминатите 24 часа направени се 1 334 тестови, а регистрирани се 85 нови случаи на ковид-19, од кои 19 се реинфекции со вирусот, информира Министерството за здравство.

Заразените по градови: Скопје – 60, Битола – 7, Охрид – 4, Неготино – 3, Тетово, Кавадарци и Кочани – по 2, Штип, Кичево, Гевгелија, Ресен и Делчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица, а нема пријавени смртни случаи ниту од Регистарот на починати од ковид-19 од Мој термин.

 

Регистрирани сe и 48 оздравени пациенти од: Скопје – 34, Битола – 9, Ресен – 2, Охрид, Куманово и Прилеп – по 1.

 

Бројот на активни случаи во моментов во земјава изнесува 572.

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 

Скопје 146 918, Активни 393

 

Куманово 16 676, Активни 5

 

Битола 15 654, Активни 50

 

Прилеп 14 210, Активни 9

 

Тетово 13 479, Активни 6

 

Кавадарци 10 685, Активни 7

 

Велес 9 792, Активни 6

 

Гостивар 9 608, Активни 5

 

Охрид 8 919, Активни 23

 

Струмица 8 073, Активни 1

 

Штип 8 070, Активни 25

 

Кичево 5 651, Активни 8

 

Кочани 5 093, Активни 3

 

Струга 4 728, Активни 2

 

Гевгелија 4 421, Активни 3

 

Неготино 3 694, Активни 7

 

Ресен 2 751, Активни 3

 

Свети Николе 2 634, Активни 3

 

Радовиш 2 531, Активни 1

 

Крива Паланка 2 416, Активни 1

 

Делчево 1 986, Активни 2

 

Берово 1 682, Активни 4

 

Дебар 1 677, Активни 1

 

Валандово 1 488, Активни 0

 

Виница 1 394, Активни 1

 

Пробиштип 1 267, Активни 0

 

Богданци 1 021, Активни 0

 

Кратово 965, Активни 0

 

Крушево 929, Активни 1

 

Демир Хисар 835, Активни 0

 

Македонски Брод 738, Активни 1

 

Демир Капија 593, Активни 0

 

Македонска Каменица 525, Активни 1

 

Пехчево 486, Активни 0

 

Дојран 347, Активни 0

Back to top button
Close