93 нови случаи на Ковид-19, оздравени 14 пациенти. Nе се пријавени починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа од направени 777 тестови регистрирани се 93 нови случаи на КОВИД-19 од кои 20 реинфекции, како и 14 оздравени пациенти. Во истиот период не се пријавени починати лица, информира Министерството за здравство.

Од новорегистрираните случаи, во Скопје се 52, Охрид 13, Битола, Кавадарци и Штип по 4, Прилеп 3, Куманово, Тетово, Кочани и Ресен по 2 и Велес, Гостивар, Струмица, Берово и Македонски Брод по 1.

Меѓу регистрираните оздравени пациенти од Скопје се 4, Куманово и Кавадарци по 3 и во Битола, Прилеп, Велес и Кичево по 1.

Направени се 777 тестови преку: ИЈЗ-118, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-21, ЦЈЗ Прилеп-4, ЦЈЗ Тетово-8, ЦЈЗ Куманово-16, Институт за микробиологија–58, Жан Митрев (Филип Втори)-14, Авицена-14, Биотек-51, Систина-18, лабораторија Лаор-9, Синлаб-3, Ремедика-5, Плодност-4, Генеа-7, Никоб Лаб-36, ВФВ Медикал-10, Ели МедикаПлус-1, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–2, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 337.

Досега во земјата се направени вкупно 2.074.909 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.252, бројот на оздравени пациенти е 303.410, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 520.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147820, Активни 346
Куманово 16707, Активни 20
Битола 15757, Активни 31
Прилеп 14238, Активни 13
Тетово 13501, Активни 8
Кавадарци 10715, Активни 11
Велес 9807, Активни 5
Гостивар 9620, Активни 7
Охрид 8970, Активни 30
Штип 8096, Активни 12
Струмица 8086, Активни 7
Кичево 5659, Активни 4
Кочани 5108, Активни 6
Струга 4733, Активни 3
Гевгелија 4426, Активни 0
Неготино 3704, Активни 4
Ресен 2756, Активни 4
Свети Николе 2637, Активни 0
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 0
Делчево 1986, Активни 0
Берово 1694, Активни 1
Дебар 1681, Активни 0
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1396, Активни 1
Пробиштип 1268, Активни 1
Богданци 1023, Активни 2
Кратово 966, Активни 0
Крушево 931, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 742, Активни 3
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0.

Back to top button
Close