Абрамович лично контактирал со Хаверц за трансфер во Челси

Сопственикот на Челси, Роман Абрамович, лично контактирал со sвездата на Баер Леверкузен, Каи Хаверц, за ​​да го натера играчот да се пресели на „Стемфорд Бриџ“. „Сините“ ќе треба да се изборат со многу конкуренти за да потпишат со германскиот репрезентативец, кој е во одлична форма по враќањето на Бундеслигата минатиот месец.

Челси се обидува да ги финализира зделките за играчите што ги сакаат, додека нивните конкуренти чекаат и ги проценуваат финансиските последици од пандемијата на коронавирус. Лондонскиот тим веќе го обезбедија потписот на крилниот напаѓач на Ајакс, Хаким Зиеч за 40 милиони евра, додека напаѓачот на РБ Лајпциг Тимо Вернер се согласи на договор на 5 години и наскоро ќе стане и дел од клубот. Челси ќе се обиде дополнително да се засили со Каи Хаверц. Sвездата на Баер Леверкузен успеа да постигне 5 гола на 5 натпревари по продолжувањето на кампањата во германската елита.

Според „Спорт Базер“, Роман Абрамович има голема желба да го одведе Хаверц на „Стемфорд Бриџ“, па дури и го контактирал 21-годишниот за да го натера да го носи дресот на Челси. Рускиот милијардер се шпекулира дека е подготвен да му плати на Баер Леверкузен 100 милиони евра, но ќе мора да раздели начини со Жоржињо и Н`Голо Канте за да ја собере таа сума.

Back to top button
Close