Ахмети до евроамбасадорот Гир: Целосно сме посветени на агендата за интеграција на земјата во ЕУ

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Скопје, Дејвид Гир, при што, како што соопшти ДУИ, истакнал дека владината коалиција е целосно посветена на агендата за интеграција на земјата во ЕУ, што е и стратешка цел на државата.

-Ахмети и Гир се согласија дека Република Северна Македонија прави силни напори да ги спроведе внатрешните реформи на најефикасен и сеопфатен начин. Покрај тоа, лидерот на ДУИ, Ахмети, му се заблагодари на амбасадорот Гир за посветеноста на Европската Унија за поддршката на Западен Балкан, соопшти ДУИ.

Ахмети и Гир, стои во соопштението, разговараа и за единственото отворено прашање на Северна Македонија, спорот со Бугарија.

-Ахмети му кажа на амбасадорот Гир дека моменталната состојба ќе се надмине преку вистински и многу конструктивен дијалог меѓу Скопје и Софија и оти во овој поглед на земјата и треба олеснување од Европската Унија, слично на она со Грција. На крајот од оваа средба, претседателот на ДУИ, Али Ахмети му кажа на евроамбасадорот, Дејвид Гир дека и Скопје и Софија мора да бидат многу внимателни во решавањето на овој спор и оти мора да се има предвид „колку повеќе историја, толку повеќе ќе има носталгија“, се наведува во соопштенмието.

Back to top button
Close