Акција на грчката крајбрежна служба за спасување на околу 150 мигранти во близина на Пелопонез

Грчката крајбрежна служба рано утрово спровела акција во близина на Пелопонез за спасување на околу 150 лица, веројатно мигранти, кои се превезувале во дрвен чамец, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштија од крајбрежната служба на Грција, лицата побарале помош откако чамецот почнал да се полни со вода, а им помогнал танкер што бил во близина и сите биле спасени, со исклучок на една жена, која, според сведоштвата, паднала во вода и продолжува, засега без резултат, акцијата за нејзино пронаоѓање.

Во спасувачката акција учествувале патролен брод на крајбрежната служба и два хеликоптера, еден од воената морнарица и еден од военото воздухопловство.

Back to top button
Close