Јакимовски: Мицкоски се финансираше од Бидумпешта, во неговата политиката се чувствува Црвенковски!

Како мисли Христијан Мицкоски – ќе се раскара со сите и тие со кои тој се раскарал ќе земат бензин, ќе се полијат и ќе се запалат, како да не постојат, вели лидерот на ГРОМ и градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски во интервју за новиот број на неделникот „Фокус“. Говорејќи за причините за раскинување на десетгодишната соработка со ВМРО-ДПМНЕ, Јакимовски вели дека тоа е резултат на непочитување на договорите.

-За „Градски паркинг“ е договорено да раководи претставник на ГРОМ. Тоа беше договарано уште со Мицкоски, но по принципот – маж рекол, маж одрекол, се пишмани. И една од причините за раскинување коалиција е непочитување на коалициските договори и манипулациите и лагите. А мене лаги и неискреност ми пречат. Подобро со некој да се искарам, отколку да има лаги и подлости – вели Јакимовски.

Тој додава дека за цел период ГРОМ коректно се однесувал во рамки на коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, вклучително и во периодот кога имаше внатрепартиска иницијативата за промена на Мицкоски. Наспроти тоа, додава Јакимовски, Мицкоски се обидел да направи преврат во неговата партија и да стимулира негова смена од лидерската позиција.

-Мицкоски пред изборите се обиде да ми презентира лажни анкети, не знаејќи дека и јас во исто време правам анкети. И неговите прогнози беа дека нема да влезам во вториот круг и дека нема да земам повеќе од 2 и пол илјади гласови. По изборите, неговата желба за промена во партијата се зголемила и дел од сценариото за откажување на јавното претпријатие за паркирање било со цел да се создаде револт во партијата и да дојде до ново раководство.

Протестите што ги организираше во Влае, а зад тоа се кријат исклучиво лукративни причини, за мене беше крајно непристојно, како што беше и праќањето емисари од одредени бизнисмени да се бара финансиска кооперативност. И закани стигнуваа до одредени бизнисмени. И кога за еден урбанистички план во делот на Злокуќани, каде што се наоѓа „бетоњерата“ не дозволија на дневен ред да се стави, тоа ја прели чашата – вели Јакимовски.

Тој ги отфрла обвинувањата дека зад него стои поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски. Како што тврди Јакимовски, со Груевски за цела оваа година се слушнал само еднаш во август и притоа, според него, двајцата воопшто не разговарале за политика. Воедно, лидерот на ГРОМ го обвинува Мицкоски дека се финансирал од Бидумпешта.

целото интерцју со Јакимовски прочитајте го ТУКА

Back to top button
Close