Алаба не може да се договори со Баерн, а не сака да оди во ПСЖ или Челзи

 Фудбалерот на Баерн Минхен, Давид Алаба, продолжува да преговара за нова соработка со Баварците, но тешко дека ќе се постигне договор. Според Билд, страните не можат да постигнат договор поради желбата на 28-годишниот Австриец да добие 20 милиони евра годишно.

Самиот играч би сакал да оди во Реал Мадрид или Барселона, но овие клубови ова лето не можат да ја платат цената што се бара за него.

Од друга страна, ПСЖ, Челзи и евентуално Манчестер сити се подготвени да го купат австрискиот репрезентативец, но тој самиот не сака да оди во овие екипи.

Тековниот договор на Алаба со Баерн важи до крајот на јуни 2021 година.

Во сезоната 2019/20 година, тој настапи на 38 натпревари за германскиот шампион, постигнаа два гола и направи две асистенции.

Порталот „Transfermarkt.com“ ја проценува вредноста на Австриецот на 52 милиони евра.

Back to top button
Close