Алтернатива вечерва ќе се позиционира за влезот на Алијанса во Влада, но и дали ќе понуди нов министер за здравство

Најтесното раководство на владејачката Алтернатива вечерва се очекува да се позиционира и да излезе со свои предлози откако на вчерашната лидерска помеѓу премиерот Димитар Ковачевски и претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари, програмски 90 отсто се усогласиле и следи кадровската понуда за влез на АА во Владата.

Потпретседателот на Собранието и дел од тесното раководство на Алтернатива, Хусни Исмаили за „Слободен печат“ изјави дека на редовниот партиски состанок очекува дека ќе се разговара за официјалниот почеток на преговорите меѓу Владата и Алијанса и претседателот на партијата Африм Гаши да информира за разговорите со Ковачевски.

На состанокот ќе се разговара и дали ќе се официјализира како партиска понуда, идејата која ја лиферуваат од Алтернатива, Гаши да понуди компромис за ресорот здравство поради незадоволството на Ковачевски од министерот за здравство Беким Сали. Компромисот би бил Алтернатива да го задржи министерството, но да го смени Сали, а на негово место да го понуди потпретседателот на Собранието и лекар ревматолог Хусни Исмаили.

„Засега тоа е само како идеја. Вечерва на редовниот партиски состанок очекувам дека претседателот Гаши ќе не информира за разговорите со Ковачевски за евентуален влез на Алијанса за Албанците во Владата и дали таа идеја ќе биде опција на Алтернатива – ни изјави Исамили.

Тој не сака да прејудицира дали би прифатил партијата да го предложи за нов министер за здравство

„Не сум размислувал. Тоа е голема обврска. Знам бидејќи бев министер за култура. Ресорот здравство е огромно. Ќе размислам ако понудата е сериозна“, вели Исмаили.

 

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Back to top button
Close