Америка под мраз: Најмалку 83 луѓе ги загубија животите

За време на минатонеделниот леден бран, кој зафати големи делови од САД и се уште трае, животот го загубија најмалку 83 лица, јавува CBS News.

Одделот за здравство на Тенеси потврди 19 смртни случаи поврзани со студ, додека официјални лица од Орегон потврдија 16 смртни случаи, вклучително и три лица кои починаа кога дрво падна врз нивниот автомобил, додека едно бебе, кое исто така беше во возилото, преживеа.

Поголем број смртни случаи се пријавени од исток кон запад на САД во сојузните држави Илиноис, Пенсилванија, Мисисипи, Вашингтон, Кентаки, Висконсин, Њујорк, Њу Џерси и други.

Некои случаи се уште се истражуваат за да се потврди дека се поврзани со студеното време, вклучително и оние кои загинаа во сообраќајни несреќи.

Back to top button
Close