Американец понуди 350 милиони за Њукасл

Американскиот бизнисмен Хенри Морис направи понуда во вредност од 350 милиони фунти за да го купи Њукасл, пренесува „Дејли Мејл“.

Ова е уште еден неочекуван потег поврзан со иднината на „црно-белите“, иако во април се чинеше дека сагата ќе заврши.

Саудиски конзорциум веќе понуди 300 милиони фунти за клубот, што сегашниот сопственик Мајк Ешли ја прифати.

Сепак, зделката сè уште не е завршена заради недостаток на одобрување од Премиерлигата, а се верува дека британската влада не гледа поволно на ваков договор и може да биде спречена.

Доцнењето и двосмисленоста се очигледно причина други да се појават на сцената за да се здобијат со Њукасл, иако сè уште не е јасно зошто Морис нуди 50 милиони повеќе.

Back to top button
Close