Американската војска се разместува на полската граница со Украина (ВИДЕО)

Американската војска во Полска има околу 5.500 војници. Њујорк тајмс јавува дека трупите се испратени на полско украинската граница.

Портпарол на американската војска соопшти дека примарна задача на тие трупи е да им помогнат на американските граѓани, но и сето останато население кое бега од Украина откако утринава почна руската инвазија на Украина.

Back to top button
Close