Јанша: Членството во ЕУ би решило многу проблеми во Западен Балкан

Словенечкиот премиер Јанез Јанша го поддржа проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан, оценувајќи дека членството во Унијата ќе реши многу проблеми во тој регион, вклучувајќи го и прашањето за границите и мешањето од странски фактори.

– Проширувањето на ЕУ е од заеднички интерес, тоа треба да биде наш стратешки одговор на бројни предизвици, изјави Јанша на виртуелната заедничка прес-конференција со претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли.

По вчерашната средба со лидерите на Европскиот парламент на која тој ги презентираше приоритетите на словенечкото претседателство со ЕУ од 1 јули преку видео врска, Јанша сугерираше дека пристапувањето на целиот Западен Балкан во ЕУ може да помогне во решавањето на проблемите како што се миграцијата и малигното мешање од страна на Русија, Турција и Кина, објави бриселскиот портал Политико.

– Ако ме прашате, како можеме да го решиме проблемот во врска со нашите граници, јас би ви одговорил – имајќи европска перспектива … Ако им дозволиме на одредени земји да станат членки на ЕУ сите заедно, откако ќе ја добијат ЕУ-перспективата и ќе станат членки, проблемите ќе исчезнат, нагласи тој.

Јанша, исто така, најави дека за време на претседателството на Словенија на 6 октомври ќе се одржи неформален самит на земјите од ЕУ и лидерите на Западен Балкан, на кој ќе се направи обид да се придвижи прашањето од ќорсокак.

Како што јавија словенечките и хрватските медиуми, Јанша нагласи дека Словенија го поддржува влезот на Хрватска, како и Бугарија и Романија во Шенген зоната, бидејќи, како што оцени, тоа се потези кои ја зајакнуваат безбедноста во Европа.

Back to top button
Close