Арсовска го славеше денот на пожарникарите без новинари за да нема прашања

Медиумите денеска прв пат во историјата на независна Македонија не добија покана за одбележувањето на Денот на пожарникарите – 20 мај, во скопската Противпожарна бригада. Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска не испрати покана до медиумите да присуствуваат на прославата и одбележувањето на денот, што досега не се случило од ниту еден градоначалник било да е од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ЛДП или независен кандидат односно ниту од Ристо Пенов, Трифун Костовски, Коце Трајановски или Петре Шилегов.

Говорот на градоначалничката Арсовска го слушаа само пожарникарите, а нивните проблеми и заслуги кои ги имаат како херои на градот не можеа да бидат снимени и пренесени во јавноста оти медиуми немаше. Градот ќе прати соопштение со слики кои градоначалничката сама си ги избира. На настанот беа повикани само скопските градоначалници.

Целиот текст на СДК

 

Back to top button
Close