Арсовска: Советниците на Мицкоски гласаа против набавка на модерни еколошки автобуси


Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска ги обвини советниците од ВМРО-ДПМНЕ дека тие се причината што Скопје не добива нов модерен градски превоз.

-Советниците на Мицкоски продолжуваат со блокадата на проектите кои се од интерес на граѓаните во Советот на Град Скопје. Денес советниците на Христијан Мицкоски во Советот на Град Скопје гласаа против одлуката за набавка на модерни и нови еколошки автобуси.
Веројатно додека траеше седницата тие добија некоја нова порака со насока како да ги „зезнат“ граѓаните.
Поради лични хирови на нивниот претседател, советниците казнуваат половина милиони жители на градот Скопје. Се работи за срамна одлуката на советниците на ДПМНЕ која доаѓа по директна партиска директива од раководството на партијата. Советниците на Мицкоски уште еднаш покажаа дека партиските и личните интереси ги ставаат пред интересите на граѓаните”, вели Арсовска.

Таа додаде дека не се откажува од модернизација на возниот парк на ЈСП.

-Градската администрација нема да се откаже од модернизирањето на возниот парк на ЈСП Скопје затоа што тоа е приоритет кој произлегува од програмата која победи на изборите, програмата „За модерно Скопје“. Работиме на сериозни решенија на надминување на оваа блокада со цел остварување на јавниот интерес, интересот на Скопјани, вели Арсовска.

Back to top button
Close