Авганистанскиот претседател потпиша декрет за ослободување заробеници

– Авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска издаде указ за ослободување на последната група затвореници, што е беше услов од Талибанците за започнување мировните преговори, изјавија неименувани извори, пренесува Танјуг.

Талибанците  соопштија дека мировните преговори ќе започнат една недела откако затворениците ќе бидат ослободени.

Back to top button
Close