Авион кој полетал од Охрид за Германија, се врати назад и принудно слета

Вистинска драма се случуваше денеска на македонското небо, дознава ТВ21.

Патнички авион од Охрид полетал со еден час задоцнување со 180 патници, крајна дестинација била Фридрихсхафен, Јужна Германија.

Но, набргу пред Ниш, Србија авионот започнува да ја намалува вистината и брзината на движење, врти во десно и се враќа кон Македонија.

ТВ21 имаше увид во летот. Според статистиките авионот на WizzAir од 6.400 метри, се спушта на 2.477 метри.

„Авионот правеше чудни маневри. Ова не ми е прв пат да се возам со авион. Не добивме никакво објаснување што точно се случи. Други ми кажаа дека станува збор за технички проблем“, вели една патничка.

Станува збор за авион „Airbus A320-232“. Во воздух се задржал над два часа.

Back to top button
Close