Австралија опен: Организаторите ги помешале српското и руското знаме и не ги пуштале Србите на трибини

Пред натпреварот меѓу Новак Ѓоковиќ и Алекс Де Минор на Австралија Опен во осминафиналето, српските навивачи доживеаја голема непријатност бидејќи обезбедувањето сакаше да им ги одземе српските знамиња мислејќи дека се руски. Австралија Опен донесе одлука за забрана на руското и белоруското знаме на трибините, но обезбедувањето и организаторите не нашле разликата меѓу знамињата на овие земји и знамето на Србија.<

На социјалните мрежи кружи видео каде српските навивачи обвиени со знамиња пристигнуваат на осминафиналниот меч меѓу Новак Ѓоковиќ и Алекс де Минор, а обезбедувањето ги спречило да влезат мислејќи дека го носат руското знаме.

Србите морале да објаснуваат, за на крајот обезбедувањето да бара фотографии од знамињата на Србија и Русија на интернет.

Back to top button
Close