Австрија ќе донира 1 милион вакцини на земјите од Западен Балкан

На панелот за ЗБ во Виена, Курц само што најави дека Австрија ќе донира 1 милион вакцини за земјите од Западен Балкан.

 

Со тоа ќе ја демонстрира европската солидарност особено ако се има предвид фактот дека и самата Австрија се соочува со предизвици во набавката доволен број вакцини, а во исто време подготвува донација.

Самитот за Западен Балкан што се одржува во Виена, а предвидена е и билатерална средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц и премиерот Зоран Заев придружуван и од вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров.

 

Back to top button
Close