Бајден до американскиот тим пред СП: Знам дека сте аутсајдери, но тимот има некои од најдобрите фудбалери во светот, па да ги изненадиме сите

epa10313195 US President Joe Biden attends an event to deliver remarks and meet with business and labor leaders in the Eisenhower Executive Office Building, on the White House complex in Washington, DC, USA, 18 November 2022. EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Претседателот на САД, Џо Бајден одржа мотивациски говор пред фудбалската репрезентација пред почетокот на Светското првенство во 2022 година.

-Момци, знам дека сте аутсајдери. Ќе ви кажам што, имате некои од најдобрите играчи во светот, ја претставувате оваа земја и знам дека ќе играте со цело срце, па да ги изненадиме сите. Продолжете да верувате еден на друг, играјте колку што можете и знајте дека вашите семејства, вашите другари и целата земја стојат покрај вас, рече Џо Бајден.

Тимот на САД во групната фаза на Светското првенство ќе игра со селекциите на Англија, Иран и Велс.

Американците својот прв дуел на Мундијалот во Катар ќе го имаат утревечер од 20 часот против селекцијата на Велс.

Back to top button
Close