Бајден: Двојно да се зголемат напорите во истрагата за потеклото на коронавирусот

Американскиот претседател Џо Бајден денеска побара од американските разузнавачки агенции „двојно да ги зголемат своите напори“ во истрагата за потеклото на коронавирусот и да извршат притисок врз Кина да соработува.

Американската администрација верува дека е важно да се утврди потеклото на пандемијата на коронавирусот во која животот го загубија речиси 600.000 Американци, но, исто така, признава дека досега е направено малку за да се најдат комплетните одговори и дека тоа претставува закана за националната безбедност на САД и јавното здравство.

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, недвосмислено порача дека американската администрација сака да ги добие сите одговори за потеклото на Ковид-19.

-Бараме и во неколку наврати апелиравме до Светската здравствена организација да поддржи експертска истрага за потеклото на пандемијата, која ќе се спроведе без мешање и без политизација. Се надеваме дека по првата истрага на СЗО, тие ќе почнат и втора, која ќе биде потранспарентна и независна, рече Псаки, истакнувајќи дека генералниот директор на СЗО, Тедрос Габрејсус, ја критикуваше и првата истрага што СЗО ја спроведе во Кина, пренесува весникот „Вашингтон пост“.

Back to top button
Close