Бајден ги повика демонстрантите во Вилмингтон на мир и прекин на насилството

Бајден го посетил квартот на Вилмингтон, каде демонстрантите одржале насилни протести и разговарал со афроамериканците кои живеат во тој дел на градот.

По посетата тој изјави дека САД „се во жал, но не смее да се дозволи ова страдање да не уништи“.

– Протест поради таква бруталност е оправдан и потребен, но не и палење и уништување на квартот, изјави Бајден.

Шефот на предизборната кампања на неговиот противкандидат Доналд Трамп на изборите на 3 ноември, истакна дека Бајден требал поостро да го осуди насилството на протестите.

Back to top button
Close