Бајден го покани Зеленски во Белата куќа

Американскиот претседател Џо Бајден ја потврди денеска поддршката на САД за територијалниот интегритет на Украина и го покани претседателот Володимир Зеленски во Белата куќа

Советникот за национална безбедност Џејк Саливан изјави пред новинарите дека Бајден телефонски разговарал со Зеленски, велејќи му дека „силно го поддржува суверенитетот на Украина“ и „со нетрпение очекува да се сретне со него во Белата куќа ова лето“. 

Back to top button
Close