Бајден разговараше со партнерите од Блискиот Исток за да се постигне уште еден договор за заложниците во Газа

Американскиот претседател Џо Бајден разговараше со своите колеги од Египет и Катар пред патувањето на директорот на ЦИА, што треба да резултира со договор за ослободување на уште заложници кои ги држеше Хамас, во замена за пауза во борбата против Израел во Појасот Газа.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, рече дека Бајден разговарал со египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси и со владејачкиот емир на Катар, шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани. Тој додаде дека разговорите иако биле конструктивни, „не треба да очекуваме некаков итен развој“.

„Продолжуваме да правиме се што можеме за да олесниме уште еден договор за заложниците, исто како што направивме во ноември“, додаде Кирби.

Директорот на ЦИА Бил Бернс наскоро во Европа треба да се сретне со Дејвид Барни, шеф на израелската разузнавачка агенција Мосад, со катарскиот премиер Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани и со шефот на египетската разузнавачка служба Абас Камел, пренесуваат странските агенции.

Состанокот ќе биде за ослободување на заложниците во замена за пауза во непријателствата. Администрацијата на Бајден се надева дека договорот може да доведе до продолжен прекин на огнот што на крајот може да доведе до завршување на конфликтот, рече еден американски функционер.

Back to top button
Close