Бајден: Русија не смее да се остави да манипулира со испораките на природен гас за политички цели

epa09553765 US President Joe Biden during the plenary session at the G20 Summit in Rome, Italy, 30 October 2021, to discuss climate change, Covid-19 and the post-pandemic global recovery. EPA-EFE/Riccardo Antimiani

Американскиот претседател Џо Бајден во Рим разговараше со германската канцелка во заминување Ангела Меркел за обидите на Русија да манипулира со испораките на природен гас од политички причини, соопшти Белата куќа.

Бајден, кој е во Рим на самитот на Г-20, ја истакна важноста да се спречи Русија да „манипулира со протокот на природен гас со штетни политички цели“, се наведува во соопштението.

Се додава дека двајцата разговарале и за ситуацијата во Авганистан.

Претходно, операторот на гасоводот во Германија објави дека престанал да доставува руски гас за делови од гасоводот Јамал-Европа, кој поминува низ Полска до Германија. „Газпром“ соопшти дека вчера биле исполнети барањата на европските потрошувачи.

Русија испраќа гас во Западна Европа преку неколку различни рути, од кои едната е Јамал-Европа со капацитет од 33 милијарди кубни метри годишно.

Back to top button
Close