Бајден: САД до лето може да имаат колективен имунитет

– САД до лето ќе бидат на добар пат да постигнат колективен имунитет, бидејќи новиот владин план е секој ден да се вакцинираат 1,5 милиона граѓани, денеска изјави американскиот претседател, Џозеф Бајден.

Дистрибуцијата на вакцините до милиони Американци, споре него,  „ќе биде логистички предизвик што надминува се што досега е испробано во САД“, пренесе Индипендент.

-Мислам дека можеме да го сториме тоа. Уверен сум дека до летото ќе бидеме на добар пат да добиеме колективен имунитет или да вакцинираме 300 милиони Американци, рече Бајден.

Американскиот претседател е убеден дека САД можат да го поразат коронавирусот, но дека со вирусот ќе мора да се носат до почетокот на есента.

Back to top button
Close