Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

epa09437570 Vials of the Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine, are seen on a table as doses are prepared for distribution, during Everett Public Schools’ back to school vaccine clinic held at Everett High School in Everett, Massachusetts, USA, 30 August 2021. EPA-EFE/CJ GUNTHER

САД следната година ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини „Фајзер“ на земјите во развој, најави денеска американскиот претседател Џо Бајден.

– За да ја победиме пандемијата овде, мора да ја победиме насекаде, истакна Бајден на виртуелен самит посветен на Ковид-19 на маргините на Генералното собрание на ОН, ветувајќи „арсенал вакцини“.

Со најавените дополнителни дози, вкупното количество на вакцини кои САД ќе ги донира низ светот ќе надмине една милијарда. Досега, тие дистрибуираа повеќе од 160 милиони дози во над сто земји.

Бајден објасни дека за секоја доза дадена досега во САД, Вашингтон се обврза дека ќе му даде уште три на остатокот од светот.

Back to top button
Close