Бајден три пати ги помеша Сирија и Либија

Американскиот претседател Џо Бајден обраќајки се кон медиумите на самитот Г7 говорејќи за хуманитарната помош за земјите погодени од граѓански војни, дури три пати ги помешал Сирија и Либија, пренесува Фокс Њус.

President Joe Biden speaks about his administration’s global COVID-19 vaccination efforts ahead of the G-7 summit, Thursday, June 10, 2021, in St. Ives, England. (AP Photo/Patrick Semansky)

Бајден говореше за можната соработка со Русија за да се пружи ,,витална помош на Либија“.

-Се додека немаат како да донесат некаков ред во земјата, не е можно добро да се исполнат темелните економски потреби на луѓето. Со тоа се надевам дека ќе најдеме начин да ги спасиме животите на луѓето, на пример, во Либија, изјави Бајден за новинарите.

Тој потоа додаде дека Русија со нивната интервенција во Сирија, „касна повеќе отколку што можеше да голтне“,  подоцна пак спомнувајќи ја Либија.

Прес конференцијата на која Бајден ги помеша државите беше одржана на последниот ден на редовниот годишен самит на седумте најразвиени земји (Г7) во Светот во Корнвол, Англија.

Back to top button
Close