Бајден во претседателската кампања примил пари од лобист на „Северен тек 2“

„Њујорк пост“

„Њујорк Пост“ пишува дека лобист, наводно поврзан со проектот за гасоводот „Северен тек 2“, донирал пари за кампањата на Џо Бајден, тогашен кандидат за претседател на Демократската партија, пред претседателските избори во САД во 2020 година.

„Њујорк пост“ известува за информации од американската Федерална изборна комисија, кои покажуваат дека во октомври минатата година, поранешниот американски дипломат Ричард Барт издвоил 4.000 американски долари за изборниот штаб на Бајден, а покрај тоа, во март 2020 година испратил уште 10.000 долари на политички комитет што го поддржал кандидатот на демократите.

Лобистот ги претставува интересите на компании партнери на руски „Газпром“.

Според весникот, Барт ги застапува интересите на компании партнери на „Газпром“ во „Северен тек 2“. Меѓу нив се германски Унипер и Винтершал, австриски ОМВ, француски Енџи и англо-холандски Шел. Како што е наведено во публикацијата, во документите доставени од Барт до ОМВ се наведува дека неговите активности за лобирање се однесуваат на „заштита и натамошно унапредување на интересите на компанијата во дебатата за природниот гас како елемент на европската енергетска безбедност и санкциите против Русија“.

-Кога Ричард Барт донираше во Фондот за победа на Бајден, тој не откри дека е регистриран странски агент и затоа нема право да обезбедува средства, изјави за„Њујорк Пост“ претставник на Американскиот демократски национален комитет (НКДП). Тој уверува дека Барт можел да помине низ процесот на избор на донатори затоа што не ги открил своите работодавци.

НКДП, исто така, извести дека парите добиени од Барт се вратени неделава, откако се отворила истрагата од страна на весникот.

Советник за надворешна политика на Трамп

Барт од 1983 до 1985 бил помошник државен секретар за европски и канадски прашања, а од  1985 до 1989 година бил американски амбасадор во Германија. Тој, исто така, бил шеф на американската делегација во преговорите со СССР за развој на Договорот за ограничување и намалување на оружјето за стратешки напади (СТАРТ I). Според весникот, Барт „моментално е директно вклучен во активности за лобирање за „Северен тек 2 АГ “(проектна компанија за реализација на проектот„ Северен тек 2 “).

Тој, наводно, бил и советник на изборниот штаб на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за прашања од надворешната политика.

Гасоводот е речиси готов

Весникот потсетува и на минатонеделната изјава на американскиот претседател Џо Бајден дека изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ е речиси завршена и дека воведувањето санкции против проектот ќе биде контрапродуктивно за односите на САД со Европа.

Проектот „Северен тек 2“ вклучува изградба на две линии на гасоводот, со вкупен капацитет од 55 милијарди кубни метри годишно, од брегот на Русија преку Балтичко Море до Германија. Работите беа прекинати во декември 2019 година, откако швајцарската компанија „Allseas“ се откажа од поставувањето цевки поради можни санкции на САД. По пауза од една година, од декември 2020 година продолжи изградбата на гасоводот.

На почетокот на април, гасоводот беше завршен 95 отсто.

Back to top button
Close