Баерн може да шампион на Германија веќе на 16 јуни

Баерн е на еден чекор од трофејот во Германското фудбалско првенство. Баварците вечерва победија на дуелот против Борусија од Менхенгладбах (2: 1), и ги вратија седумте бода предност во однос на Борусија од Дортмунд.

За да ја освои титулата шампион, Баерн Минхен е доволно да го совлада Вердер Бремен во вторник, на 16 јуни.

Претходно, Баерн веќе го има освоено првенството по триумф над тимот од Бремен, во сезоната 1999/2000. Тогаш екипата од Минхен победи со 3:1.

Баерн го освои германскиот шампион 29 пати, од кои седум претходни последователни сезони.

Back to top button
Close