Баскија: Нема сомнеж дека се работи за втор бран на епидемијата

 Регионалната баскиска Влада денеска соопшти дека веќе не се сомнева оти се соочува со вториот бран на епидемијата на коронавирусот.

Откако денеска беа регистрирани 338 новозаразени, министерката за здравство, Некане Мурга денеска ги повика луѓето да останат претпазливи и ги предупреди да не го потценуваат вирусот, објави „Гардијан“.

– Нема причина да мислите дека вирусот сега е послаб или помалку смртоносен, рече таа, додавајќи дека вирусот има ист капацитет да се шири и да ги зарази луѓето како што тоа го правеше во март.

– Секојдневно инфицира повеќе луѓе и може да убие“, рече таа.

Back to top button
Close