Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи не исвиркуваат

Фудбалерот од средниот ред на Реал Мадрид, Герет Бејл изрази зачуденост од критиките на навивачите на „кралскиот клуб“.

– На секој натпревар сме под огромен притисок. Ако играте лошо, вие сте во центарот на вниманието. Кога играв лошо, целиот стадиодн, 80.000 ме исвирка. Непријатно е. Наидов на ова неколку пати. Кога се случи ова за прв пат, помислив: „Што се случува ?! Тоа ја уништува вашата доверба. Јас не разбирам. Затоа што ако не успеете на теренот, навивачите треба да ве поддржат за да се издигнете и да им дадете радост. Тие го прават спротивното. Почнуваат да свиркаат, се чувствувате уште полошо и ја губите довербата. Почнувате да играте уште полошо и ова ги вознемирува уште повеќе, истакна Бејл.

Ова е одлика на Реал Мадрид и во другите клубови се случува истото, но Реал е најпознат по ваквите нешта. Се случува да не реализирам добра шанса. Тие почнуваат да свиркаат, а вие си мислите: Довербата опадна по нереализираната шанса и сега ќе падне уште пониско. И во следниот момент, противничкиот гол ви изгледа минијатурен, како да е дупка во голфот, рече велшкиот репрезентативец.

Back to top button
Close