Белата куќа ја повика Кина да ја осуди руската инвазија на Украина

Белата куќа денеска ја повика Кина да ја осуди руската инвазија на Украина, бидејќи нападот на Москва врз нејзиниот сосед продолжува, а рускиот претседател Владимир Путин ги стави нуклеарните сили во состојба на специјална борбена готовност.

„Ова не е време да стоиме на страна. Ова е време да бидеме гласни и да ги осудиме постапките на претседателот Путин и Русија која изврши инвазија на суверена земја“, рече портпаролката на Белата куќа Џен Псаки во интервју за MSNBC.
Кина, заедно со Индија и Обединетите Арапски Емирати, беше воздржана кога во саботата се гласаше за нацрт-резолуцијата во која Советот за безбедност на ОН повика на итно прекинување на офанзивата во Украина.

Back to top button
Close