Белата куќа апелира да се носат маски и да се избегнуваат собири

 Граѓаните кои живеат во американските сојузни држави, кои се најпогодени од интензивното ширење на новиот коронавирус, треба да се придржуваат кон мерките и препораките од т.н. прва фаза пропишана од Белата куќа, изјави денеска Дебра Брикс, координаторка на тимот за борба против Ковид-19 на Белата куќа.

Таа истакна дека е примарно да се носат заштитни маски, да се избегнуваат ресторани, кафулиња и ноќни клубови, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Претходно, пак, американскиот претседател Доналд Трамп, во повеќе наврати, нагласи дека економијата не смее повторно да запре.

Back to top button
Close