Бензините поевтинуваат за три денари од литар. Дизелот останува иста цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,13% во однос на одлуката од 11.07.2022 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 6,272%, кај дизелот за 2,286%, кај екстра лесното масло за 1,722% и кај мазутот за 3,656%.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 3,00 ден/лит.

 

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

 

Од 16.7.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

 

 

 

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 102,50 (денари/литар)

 

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 104,50 (денари/литар)

 

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 100,00 (денари/литар)

 

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 98,00 (денари/литар)

 

Мазут М-1 НС 50,903 (денари/килограм)

 

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 1,742%

Back to top button
Close