Бербок: Францускиот предлог за старт на преговорите со Скопје е можност што не треба да се пропушти

epa09697239 German Federal Minister for Foreign Affairs Annalena Baerbock and US Secretary of State Antony Blinken (not pictured) hold a joint press conference following their bilateral meeting on the sidelines of the Transatlantic Quad meeting at the Ministry of Foreign Affairs in Berlin, Germany, 20 January 2022. Foreign ministers from Germany and France, a representative for Britain and the US State Secretary meet in Berlin to discuss the situation in Ukraine. EPA-EFE/KAY NIETFELD / POOL
Искористувањето на оваа можност е од врвен стратешки интерес и на Европската Унија и на Северна Македонија. Сега е време да се оди напред, објави на Твитер германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, коментирајќи го францускиот предлог за деболкирање на европскиот пат на земјава.

– Западен Балкан е во срцето на Европа и блиску до моето срце. Нивната иднина мора да лежи во ЕУ. Компромисот што го претстави француското претседателство за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија е можност што не треба да се пропушти, објави на својот Твитер профил германската министерка.

Back to top button
Close