Бербок го повика Путин да не си игра со животите на луѓето

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок на денешниот состанок на Советот на ЕУ изјави дека одговорноста за страдањата на луѓето во Донбас е на руското раководство.

-Оваа игра на руската Влада со цивилното население, со луѓето на окупираните територии од двете страни на линијата на контакт, е неодговорна. Го повикувам руското раководство, претседателот на Русија – не си играјте со животите на луѓето, повика таа.

Бербок истакна дека луѓето во Украина, како и во цела Европа, имаат право на мирен живот. Таа изрази загриженост за прекршувањето на примирјето во последните денови.

-Не се само гранатирањата. Животите на луѓето се под сериозна закана бидејќи на различни места се исклучени водата и струјата. За тоа е одговорна руската Влада, додаде министерката.

Според Бербок, Европа јасно гледа што навистина се случува во Украина и Русија, какви провокации има и какви лажни вести се шират.

-Нема да дозволиме да бидеме измамени, рече таа.

Таа ја поздрави француската иницијатива да биде домаќин на средбата меѓу американскиот и рускиот претседател Џо Бајден и Владимир Путин.

-Ја повикувам руската Влада да се врати на преговарачката маса. Тоа е во вашите раце. Ве чекаме на оваа маса секоја минута, секој час, да работиме заедно за мирот и безбедноста во Украина, изјави шефицата на германската дипломатија

Back to top button
Close